Pożegnanie Klas Ósmych w klimacie podniosłych dźwięków poloneza

„Skacz – i lecąc w dół,

pozwól,  by wyrosły ci skrzydła.”

                                             Ray Bradbury

W ciepły, słoneczny dzień 22 czerwca 2022 roku  duża sala gimnastyczna wypełniła się gwarem rozmów, śmiechów i wspólnych powitań osób przybywających na uroczystość. O godzinie 11.00 uroczysta akademia zakończenia nauki w klasach ósmych rozpoczęła się polonezem – wspaniale i z wdziękiem odtańczonym przez młodych ludzi. Był to niezwykle wzruszający moment dla nauczycieli, gości, a szczególnie rodziców uczniów kończących naukę w naszej szkole. Na początku głos zabrała Pani Dyrektor, witając przybyłych gości, rodziców, nauczycieli, a przede wszystkim uczniów. 

Na zaproszenie przybyli: wójt Gminy Pruszcz Gdański, Pani Magdalena Kołodziejczak, sołtys wsi Łęgowo – Pan Dawid Liberacki, sołtys wsi Cieplewo – Pan Edward Leszczyński, sołtys wsi Rusocin – Pan Tadeusz Jałoszyński.  Następnie głos zabrała Pani Magdalena Kołodziejczak, która życzyła młodym ludziom wiary w siebie, uśmiechu, optymizmu i zwykłej radości  życia. Pani Dyrektor Elżbieta Działoszewska  w krótkiej przemowie wiele razy nawiązywała do motta dzisiejszej uroczystości. Wspomniała najistotniejsze momenty odchodzącego roku szkolnego. Przypomniała o trudnym czasie pandemii, o dramatycznej chwili rozpoczęcia konfliktu zbrojnego przez Rosję przeciw Ukrainie, o dziesiątkach ukraińskich uczniów, których przyjęła w mury szkoły.  

Za szczególne osiągnięcia naukowe i inne, statuetki „Najlepszy absolwent”, z rąk Pani Magdaleny Kołodziejczak i Pani Elżbiety Działoszewskiej otrzymali: Maria Witkowska z klasy VIIId oraz Dawid Szymanowicz z klasy VIIIa. Stypendia za osiągnięcia naukowe otrzymali: Maria Witkowska z klasy VIIId, Dawid Szymanowicz, Adam Suchcicki oraz Jacek Michaluk z klasy VIIIa. Stypendia sportowe otrzymali: Paulina Maro z klasy VIIIa, Cornela Swatowska z klasy VIIIc   i Wiktor Gawarecki z klasy VIIId.

W części artystycznej uroczystości swoje talenty zaprezentowali uczniowie z klas siódmych i ósmych. Wierszem, piosenką, tańcem i grą aktorską (scenka z życia szkoły) starali się przekazać swoją wdzięczność i podziękować całemu gronu pedagogicznemu za wsparcie, przekazywanie wiedzy, zrozumienie i życzliwość. Cała uroczystość była miłym podarunkiem dla wszystkich oglądających. Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała młodym artystom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły za wszystkie lata wspólnej pracy. Uroczystość przygotowali uczniowie z klas ósmych i siódmych, pod kierownictwem Pani Małgorzaty Dawidowskiej ze wsparciem wychowawców, piękną  dekorację przygotowała Pani Bożena Dziergowska, wspaniały taniec Panie: Agnieszka Szczepankowska i Dagmara Hurtak.