UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE NAUKI PRZEZ UCZNIÓW KLAS ÓSMYCH – 24.06.2021 r.

"Przyszłość należy do tych,
którzy wierzą w piękno swoich marzeń"

 Eleanor Roosevelt

     24 czerwca 2021 roku w słoneczne, ciepłe przedpołudnie o godzinie 11.30 rozpoczęła się uroczystość pożegnania ze szkołą, nauką, kolegami, nauczycielami, naszych uczniów z klas ósmych. W odpowiednio udekorowanym, przez Panią Bożenę Dziergowską, holu i dużej sali gimnastycznej, gdzie przebiegała akademia, zebrali się zaproszeni goście, uczniowie z rodzicami oraz nauczyciele na czele z Panią Dyrektor Elżbietą Działoszewską wraz z zastępcami: Panią Bożeną Kisiel i Panem Marcinem Krawiszem.  Na czele gości z Urzędu Gminy Pruszcz Gdański przybyła wójt Gminy, Pani Magdalena Kołodziejczak, Przewodniczący Rady Gminy, Pan Marek Kowalski, radny Pan Karol Kardasiński, sołtysi: Dawid Liberacki z Łęgowa, Edward Leszczyński z Cieplewa. Na uroczystość przybył proboszcz parafii Łęgowo, Ksiądz Prałat Grzegorz Rafiński, a także Dyrektor Szkoły Podstawowej z Wojanowa, Pani Danuta Kamińska wraz z nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej, Panią Renatą Bławat. 

     Dostojny taniec rozpoczął pierwszą część uroczystości. Młodzież z gracją wkroczyła do auli i pięknie odtańczyła poloneza. Patrząc na tych młodych, pięknych ludzi, w tak niezwykłej chwili ich życia, wzruszenie ogarnęło oglądających. Następnie, część oficjalną rozpoczęła Pani Dyrektor Elżbieta Działoszewska. Podziękowała uczniom za tak uroczyste i pełne wdzięku wykonanie poloneza. Przywitała gości i poprosiła o zabranie głosu Panią Wójt,  Magdalenę Kołodziejczak, która w krótkich słowach  podsumowała miniony rok. Po tym wystąpieniu, Pani Elżbieta Działoszewska, w krótkiej mowie zwróciła się do ośmioklasistów i ich rodziców. Wyraziła radość ze spotkania w tak licznym gronie, po ciężkich chwilach pandemii i trudach zdalnego nauczania. Prosiła młodych ludzi, cytując słowa Eleanor Roosevelt, aby wierzyli w piękno swoich marzeń i słowa z „Małego Księcia” o to, żeby byli odpowiedzialni za swe działania i patrzyli sercem na świat i drugiego człowieka, zaś  słowa Zofii Sokół o miłości miały uświadomić powagę roli rodziców w ich całym życiu. Po przemowach nastąpiło uroczyste przekazanie Sztandaru Szkoły uczniom klas siódmych przez ich starszych kolegów. Po tej ceremonii uczniowie klas siódmych pożegnali klasy ósme, kierując do nich kilka serdecznych słów oraz przekazując drobne upominki.

    Druga część uroczystości składała się z programu artystycznego przygotowanego przez uczniów klas ósmych, pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza i wychowawców. W tej części nastąpiły podziękowania dla Dyrekcji Szkoły, wszystkich nauczycieli i pracowników, były one przeplatane poezją Zofii Sokół i piosenkami ilustrującymi prawdziwą mądrość życia oraz nostalgię pożegnań. Pięknie i przejmująco zaśpiewały je – Natalia Wojcieszkiewicz oraz Zofia Garstka i Nikola Ossowska. Po występach nastąpiło wręczenie kwiatów gościom i gronu pedagogicznemu. Pani Dyrektor na zakończenie podziękowała młodym artystom za występ, Pani Wójt za owocną współpracę, a Księdzu Proboszczowi za wsparcie. Zaprosiła w imieniu rodziców na wspólne spotkanie, ostatnie w takim gronie. Wspomnieniom i wzruszeniom nie było końca.