Wycieczka do sądu

Dnia 16 lutego 2024 roku klasy 1b i  2a udały się na wycieczkę do Sądu Rejonowego w Gdańsku. Podczas wizyty uczniowie zapoznali się z zasadami funkcjonowania tej instytucji, a także dowiedzieli się, na czym polega praca sędziego i pozostałych osób pracujących w sądzie oraz jakie prawa i obowiązki ma młody człowiek funkcjonujący w środowisku szkolnym i rodzinnym.

Dodatkową i chyba największą  atrakcją była możliwość wzięcia udziału w zaaranżowanej rozprawie na sali sądowej. Uczniowie mieli możliwość wcielenia się w rolę adwokata, świadka czy oskarżonego zasiadając przy tym na konkretnych miejscach sali sądowej. Dzieci z klasy 1b rozstrzygały winę Cruelli DeMon, którą oskarżono o zlecenie kradzieży niewinnych szczeniaków. Natomiast drugoklasiści orzekali wyrok w sprawie Małgosi, która rzekomo ukradła Księgę Czarów i szklana kulę z chatki Baby Jagi.   Każdy mógł również przymierzyć togę oraz nałożyć łańcuch z wizerunkiem orła, aby poczuć się jak prawdziwy sędzia. Uczniowie z chęcią włączali się do rozmowy, zadawali mnóstwo pytań, co świadczyło o dużym zainteresowaniu omawianymi tematami.

Wycieczka była dla dzieci ciekawą formą zdobycia wiedzy i nowych doświadczeń. Wszyscy zgodnie wykazali chęć przestrzegania prawa poprzez kontrolowanie swoich czynów i zachowań, a wyjazd wspominają z uśmiechem na twarzy.