ROWEROWY MAJ
Szkoła Podstawowa w Łęgowie po raz kolejny bierze udział w akcji „Rowerowy Maj”. Jest to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowe.
Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Natomiast w przypadku, gdy placówka funkcjonuje w trybie zdalnego nauczania, za podróże punktowane w rywalizacji uznaje się przejazdy do dowolnego celu (rowerem, hulajnogą, na rolkach, wrotkach), które trwają minimum 30 min-potwierdzane przez rodzica/opiekuna.
By wziąć udział w kampanii wystarczy dostarczyć/wysłać wychowawcy dziecka podpisaną zgodę w formie papierowej lub elektronicznej (może to być zdjęcie/skan podpisanej zgody)
– – – Indywidualna zgoda na udział w kampanii – 2021 – – –
Wojewódzki Certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie” – 05.12.2019 r.
Dnia 5 grudnia 2019r. otrzymaliśmy Wojewódzki Certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie” od Pomorskiego Kuratora Oświaty. Nadal chcemy zachęcać dobrym przykładem do zdrowego stylu życia, tworzyć dobry klimat w szkole i dbać o wszechstronny rozwój naszych uczniów.
Promujemy zdrowie i współpracę – 09-11.2019 r.
Uczniowie z naszej szkoły podczas zajęć pozalekcyjnych uczą się współpracować w grupie, właściwie komunikować oraz rozwijają twórcze myślenie. Przyjemnie jest uczyć się na powietrzu, podczas zabawy lub przygotowując owocowy posiłek 🙂
„Z podwórka na stadion” – 23-24.10.2019 r.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Łęgowie wzięli udział w XX edycji największego turnieju piłkarskiego w Polsce – „Z podwórka na stadion- o puchar Tymbarku”. Szkoła wystawiła dwie drużyny w kategorii U-10 oraz U-12. W kategorii dziesięciolatków reprezentanci szkoły sprawili ogromna niespodziankę i wygrali turniej eliminacyjny. Drużyna w składzie Tymoteusz Barancewicz, Sebastian Borkowski, Bartosz Gazinski ,Michał Grzeszczyk , Andrzej Karaś, Szymon Liberacki, Michał Godlewski oraz Aleksander Zalewski pokonali SP WIŚLINKA, SP WOJANOWO, SP PPRZEJAZDOWO i SP MONTESORI.
W kategorii dwunastolatków chłopcy z SP Łęgowo zagrali w składzie Karol Dwornikowski, Alexander Gibney, Piotr Heksel, Jakub Adamczak, Arek Szczęk, Alexander Truszkowski, Jakub Witczak, Nikodem Zajkowski, Mikołaj Agacki, Mateusz Wittner. Uczniowie wygrali dwa mecze z Akademia Rozwoju Pruszcz, SP Wojanowo, zremisowali z Escola Futbolu i przegrali z SP Borkowo zajęli ostatecznie 3 miejsce.
Rowerowa lekcja WF – 26.09.2019 r.
W ramach zajęć wychowania fizycznego 26 września 2019r. uczniowie klasy 6b wzięli udział w wycieczce rowerowej. Programem wycieczki była integracja zespołu klasowego poprzez zabawy ruchowe na obiektach rekreacyjnych w Komarowie. 10-kilometrowa trasa została sprawnie i bezpiecznie pokonana na tyle, że uczniowie mieli jeszcze siły na gry i zabawy sportowe. Dziękujemy wszystkim rodzicom, opiekunom oraz dzieciom za uatrakcyjnienie wyjazdu poprzez przygotowanie słodkiego poczęstunku.
Chodź z nami kilometrami – 16.09.2019 r.
Szkoła Podstawowa im.Bohaterów Grudnia ’70 w Łęgowie wzięła udział w akcji „Chodź z nami kilometrami” w ramach gminnych obchodów Europejskiego Tygodnia Transportu Zrównoważonego. W akcji wzięło udział 431 uczniów i 26 nauczycieli. W ciągu godzinnego spaceru wokół szkoły i wzdłuż rzeki Kłodawy społeczność szkolna zrobiła 2273544 kroków. Wszystkim gratulujemy tak wspaniałego ponad dwumilionowego wyniku.
WAKACYJNE KLIMATY – czerwiec 2019 r.
Zbliżają się wakacje, czas podróży. Wielu z nas spędzi ten czas nad morzem lub jeziorem. Z związku z tym i do świetlicy zawitały morskie klimaty.
Wycieczki rowerowe – czerwiec 2019 r.
Wycieczki rowerowe rekreacyjno – krajoznawcze w miesiącu czerwcu 2019 dla uczniów uczęszczających na zajęcia pozalekcyjne.
Promujemy aktywny wypoczynek 🙂
DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA – 05.06.2019 r.
Dnia 05.06.2019 r w naszej szkole został zorganizowany pod kierownictwem Pana Marka Tułowieckiego kierownika zarządzania kryzysowego gminy Pruszcz Gdański „Dzień Bezpieczeństwa”. Uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w prelekcjach, specjalnie przygotowanych na ten dzień przez Policję, Straż Pożarną, Nadleśnictwo Kolbudy. W program obchodów tego dnia włączyła się Straż Gminna oraz PORD. Mieliśmy również możliwość uczestniczenia w symulacji dachowania i zderzenia samochodu.
Równolegle odbywał się Gminny Konkurs Bezpieczeństwa, w którym uczennice naszej szkoły Sandra Derda, Natalia Sulima, Laura Groszek, Marta Lipkowska okazały się najlepsze w gminie i zdobyły I miejsce.
Wspaniale zaprezentowały się pozorantki, którym należało udzielić pomocy Tara Milcarek, Laura Kozłow, Paulina Puzdrowska, Ola Keller, Karolina Dysarz, Matylda Ryfa
Wycieczka do Gniewu – 13.05.2019 r.
W poniedziałek – 13 maja 2019r. uczniowie z klasy IIa, IIIa i IIIb wybrali się na całodniową wycieczkę do Gniewu. Uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii. Przenieśliśmy się w czasy od średniowiecza do czasów sarmackich. Zapoznaliśmy się z historią szermierki, prasą mistrza Gutenberga i mennicą zamkową. Obejrzeliśmy widowisko konne i plenerowe – husarię. Braliśmy też udział w widowisku multimedialnym „Wakacje z duchami”. W czasie wolnym mogliśmy upiec sobie kiełbaski przy ognisku oraz pobawić się na placu zabaw i zakupić różne pamiątki. Do domu wróciliśmy pełni wrażeń.
Nasza szkoła bierze udział w „Kampanii Rowerowy Maj” – 01.05.2019 r.
Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych.
Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Ogólnopolski Turniej BRD – 03.04.2019 r.
3 kwietnia 2019 roku odbył się Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na szczeblu gminnym w dwóch grupach wiekowych. Uczniowie 12-tu drużyn zmierzyli się w pięciu etapach.
W pierwszym etapie uczestnicy zmagali się z pytaniami testowymi z zakresu przepisów ruchu drogowego. W drugim etapie uczestnicy rozwiązywali test z zakresu skrzyżowań, drużyna musiała wykazać się umiejętnościami i wiadomościami z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Kolejne konkurencje polegały na prawidłowym przejechaniu toru przeszkód oraz przez miasteczko ruchu drogowego.
Nasza szkoła zdobyła trzecie miejsce w klasyfikacji grupowej w obu grupach wiekowych oraz pierwsze miejsca w klasyfikacji indywidualnej – Dawid Szymanowicz (grupa pierwsza), Klaudia Sablewska (grupa druga).
Biegi Drużynowe w Przywidzu – 01.04.2019 r.
1 kwietnia odbyły się powiatowe zawody w Biegach Drużynowych w Przywidzu. Reprezentacja dziewcząt z gimnazjum zdobyła 3 miejsce (Karolina Dysarz, Andrea Kuśnierz, Marta Kowaluk, Paula Mateńko, Rozalia Skórska). Indywidualnie miejsca zajęli:
Krystian Niepsuj 1 miejsce, Amelia Pacholczyk 2 miejsce, Karol Dwornikowski 2 miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Poznajemy Gdańsk – 01.04.2019 r.
1 kwietnia 2019r. klasy IIIa i IIIb wybrały się na wycieczkę do Gdańska, aby z przewodnikiem (mamą naszego ucznia) zwiedzić miasto. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o Gdańsku. Weszliśmy też na wieżę Mariacką, skąd podziwialiśmy panoramę miasta. Na koniec był słodki poczęstunek w jednej z ciastkarni na ul.Długiej. Pogoda i humory dopisały.
Sukces w Gminnych Biegach Przełajowych – 27.03.2019 r.
Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Łęgowie wzięła udział w Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej i Dzieci w Drużynowych Biegach Przełajowych. Na 6 kategorii nasi uczniowie triumfowali indywidualnie aż w 5 biegach. Zwycięstwa odnieśli: Karol Dwornikowski, Amelia Pacholczyk, Krystian Niepsuj, Karolina Dysarz i Jakub Baka. Na podium stanęły również Marta Kowaluk i Paula Mateńko. Serdecznie gratulujemy sukcesu.
Wiosenny Turniej Klas – 25.03.2019 r.
Dzień Wiosny jak co roku świętujemy hucznie. Wiosenny Turniej Klas. Turniej, w który zaangażowane są wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum. Również wychowawcy i grono pedagogiczne przyłączają się do zabawy. Zadaniem klas jest przygotowanie układu choreograficznego do muzyki, ubiór w tym samym kolorze, rywalizacja sportowa oraz konkurs wiedzy. Trzeba przyznać, że w tym roku wszystkie klasy świetnie się spisały. W klasach starszych zwyciężyła 8b, która oczarowała szanowne jury skomplikowanym doborem kroków i figur tanecznych oraz występem samego wychowawcy – p. Łukasza Sulewskiego, a w klasach młodszych wygrała 5b pod kierunkiem p. Bożeny Tunickiej, która z wychowawców zdobyła pierwsze miejsce w rzucie woreczkami do celu. Gratulujemy zwycięzcom!
Wycieczka do Malborka – 20.03.2019 r.
20 marca uczniowie z klas 1a i 1b, wraz z wychowawcami – p. E. Wernio i A. Skrodiuk pojechali zwiedzać średniowieczny zamek rycerski w Malborku. Dzieci z uwagą słuchały przewodnika, bez sprzeciwu pokonując wąskie schody i ciemne korytarze.
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI POD HASŁEM „W ZDROWYM CIELE – ZDROWY DUCH!” – 26.02.2019 r.
Dnia 26 lutego 2019 roku został przeprowadzony Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „W zdrowym ciele – zdrowy duch!”. Były to eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Konkurs obejmował uczniów z klas I-III. Wzięło w nim udział 19 uczestników. Trzynaścioro z nich zostało laureatami, osiągając miejsca od pierwszego do trzeciego, w tym przyznano jedno wyróżnienie. Koordynatorką zmagań recytatorskich na szczeblu szkolnym była Pani Bożena Dziergowska. Laureatami zostali następujący uczniowie:
Klasy pierwsze
I miejsce – Martyna Sochanek kl. Ib
II miejsce – Mateusz Kalinowski kl. kl.Ib
III miejsce – Anna Piszczatowska i Martyna Radomska z kl. Ia
Klasy drugie
I miejsce – Nadia Rosa kl. IIa
II miejsce – Milena Olejarczyk kl. IIa
III miejsce – Vanessa Fijarczyk i Maja Kuźma kl. IIa
Klasy trzecie
I miejsce – Kinga Binięda kl. IIIa
II miejsce – Aleksandra Zakrzewska i Magda Sulewska kl. IIIb
III miejsce – Amanda Prokop kl. IIIb
Wyróżnienie
Daryna Rudyk kl. IIa
Ogłoszenie wyników nastąpiło w dniu 8 marca 2019 roku w czasie uroczystego apelu. Aby nawiązać do hasła konkursu i podkreślić jego prozdrowotne przesłanie, laureaci otrzymali jako nagrody, pokaźną porcję świeżych owoców i warzyw. Uczniowie nagrodzeni miejscami pierwszymi wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim, który odbył się dnia 6 marca 2019 roku w Szkole Podstawowej Wiślinie. Uczennica klasy IIa – Nadia Rosa zdobyła w nim II miejsce. Pozostałe osoby: Martyna Sochanek z klasy Ib i Kinga Binięda z klasy IIIa otrzymały wyróżnienia.
Wszystkim laureatom wielkie gratulacje!
Uczestnikom podziękowania za udział!
Gimnazjaliści na lodowisku – 05.12.2018 r.
Uczniowie gimnazjum aktywnie spędzili czas na tafli lodowej w Gdańsku. Radzili sobie doskonale, choć i upadki czasem się zdarzały. Po krótkim spacerze po Gdańsku i uzupełnieniu kalorii, autokarem przy dźwiękach „Czterech pór roku” Vivaldiego wrócili do domu.
NIEPSUJ KRYSTIAN W KADRZE POMORSKIEGO ZPN – 03.12.2018 r.
W poniedziałek na obiektach Olimpijski FC – Gdańsk ul. Meisnera 5, Kadra Pomorskiego ZPN rocznik 2006 rozegrała mecz sparingowy z włoskim zespołem Juventusu Turyn.
Pomorski ZPN (2006) – Juventus Turyn 2:2(1:1).
W zespole Kadry Pomorskiego ZPN zagrał Krystian Niepsuj uczeń naszej szkoły.
Mecz z Juventusem to podsumowanie zmagań w tym półroczu i niejako nagroda dla wszystkich zawodników za to, że reprezentowali Pomorski ZPN w rozgrywkach mistrzowskich. Był to bardzo pożyteczny mecz z klasowym zespołem, który poprzeczkę powiesił bardzo wysoko. Cieszy postawa zawodników i pochwalić tu należy cały zespół. Mecz był bardzo wyrównany i trzymał w napięciu do ostatniego gwizdka sędziego. Z przebiegu gry wynik wydaje się być sprawiedliwym, choć niedosyt pozostał, bo dwukrotnie prowadząc ostatecznie musieliśmy zadowolić się remisem 2:2.
Mikołajkowy wyjazd do Jumpcity w Gdańsku – 03.12.2018 r.
W ramach Mikołajek klasy czwarte pojechały na lekcję wychowania fizycznego do Jumpcity. Niektórzy nie mogli się doczekać tego wyjazdu i już czekali na autokar godzinę przed zbiórką. Sprawnie dotarliśmy na miejsce, gdzie wszyscy dostali opaski i antypoślizgowe skarpetki. Po krótkiej informacji na temat bezpieczeństwa i rozgrzewce rozpoczęła się wielka przygoda czwartaków na trampolinach. Energia ich rozpierała. Salta, wyskoki, bitwy na wałki i skoki na dwumetrową ścianę – to tylko część wykonywanych przez nich zadań. Czas płynął w szybkim tempie. Jakież było zdziwienie, że się skończył. Zmęczeni, spoceni, ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły. Bardzo się wszystkim podobała taka lekcja.
Sukces w Halowej Piłce Nożnej – 05.10.2018 r.
Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Łęgowie zajęła I miejsce podczas zawodów Gminnej Halowej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych, które odbyły się 5 października w Straszynie. Nasi uczniowie będą reprezentować gminę Pruszcz Gdański na igrzyskach powiatowych.
Zwycięzcom gratulujemy!
Gra terenowa na Westerplatte – 28.09.2018 r.
W piątek – 28 września 2018 r. – uczniowie klasy IIIa i IIIb wzięli udział w grze terenowej pt.”Klucz do historii” na Westerplatte. Każda grupa uczniów musiała dotrzeć do pięciu punktów, gdzie rozwiązywała różne zadania związane z wybuchem II wojny światowej. Dzięki temu otrzymywali wskazówki do rozszyfrowania ukrytej wiadomości. Wszystkie grupy sobie dobrze poradziły z zadaniem. Był to naprawdę mile spędzony czas.
Aktywny początek roku – 27.09.2018 r.
Nasi uczniowie rok szkolny 2018/2019 rozpoczęli aktywnie. W ramach zajęć pozalekcyjnych, pod opieką p. Justyny Bąk i p. Katarzyny Brazulewicz w dniu 27.09.18 uczniowie klas piątych pojechali rowerami do Gdańska na kręgielnię U7. Natomiast uczniowie klas czwartych w dniu 09.10.18 powędrowali nad zalew w Juszkowo na ognisko. Wszyscy spisali się na medal, zmęczeni ale zadowoleni wrócili do domu.
Spotkanie integracyjne w klasie VIIc – 21.09.2018 r.
W piątkowe popołudnie, 21 września 2018r. uczniowie klasy VIIc wraz ze swoimi rodzicami oraz wychowawcami spotkali się w Centrum Przygody „Sensei” w Żuławce. Uroczy, ciepły wieczór rozpoczął się od ogniska, pieczenia kiełbasek i innych przysmaków piknikowych przygotowanych przez rodziców. Następnie uczniowie przystąpili do różnych konkurencji sportowych: strzelania z łuku, strzelania z wiatrówki, jazdy quadem, budowania jak najwyższej piramidy ze skrzynek. Wykonywanie zadań, sprawiło uczestnikom wiele radości i dostarczyło wielu pozytywnych wrażeń. Dziękujemy panu Robertowi Plichcie oraz pozostałym rodzicom za przygotowanie spotkania.
Z niecierpliwością czekamy na następne takie wspólne spotkania.
Kulinarne eksperymenty – 18.09.2018 r.
Dn. 18.09.2018r. w ramach zajęć dodatkowych (porannych) dla uczniów klas 4 wspólnie przygotowaliśmy zdrowe śniadanko i zjedliśmy je ze smakiem 🙂 Były sałatki jarzynowe i kolorowe kanapki – przepysznie 🙂
DYSKOTEKA CHARYTATYWNA – 18.06.2018 r.
W poniedziałek 18 czerwca 2018 r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka charytatywna zorganizowana przez uczniów klasy VIIc pod opieką p. Michała Ćwiklińskiego, w której wzięli udział nasi najmłodsi podopieczni. Organizatorzy połączyli przyjemne z pożytecznym i pozyskane fundusze z imprezy przekazali na leczenie chorej koleżanki. Podczas zabawy sprzedawano balony, a dzieci miały możliwość pomalowania twarzy.
Już od progu sali gimnastycznej można było usłyszeć dźwięki dobrej muzyki, którą wcześniej wybrali uczniowie. Wszyscy wspaniale się bawili przy porywającej muzyce, chętnie też uczestniczyli w zabawach. Około godziny 10:15 dyskoteka zakończyła się, a uczniowie byli pełni pozytywnych wrażeń i dobrych emocji, ponieważ nie tylko dobrze się bawili, ale mogli też pomóc komuś potrzebującemu.
„Trzymaj formę” – wyjście z kijkami – 11.06.2018 r.
Corocznie nasza szkoła organizuje wyjście z kijami do Nordic Walking, w ramach programu Trzymaj Formę. W pieszej wędrówce brzegiem morza w Sobieszewie wzięli udział uczniowie z klas 7c 2A i 2C. Dzięki tej formie rekreacji można trenować i utrzymywać w dobrej kondycji praktycznie całe ciało. Rajd poprzedzony jest rozgrzewką oraz instruktażem chodzenia z kijami. Na zakończenie rajdu prowadzący organizują piknik nad brzegiem morza, na którym obowiązuje zdrowe śniadanie. Nasi uczniowie przekonali się, że jest to sport nie tylko dla osób starszych.
Szlakiem piastowskich grodów – 06-08.06.2018 r.
W dniach 6-8 czerwca klasy 3a i 3c oraz kilka uczennic kl. 4c, wraz z wychowawcami p. A. Skrodiuk, M. Paśko, A. Brzezińską i M. Dobrzyńską, wybrały się na wycieczkę „Szlakiem piastowskich grodów”.
W ciągu 3 dni dzieci poznały ważne historycznie miejsca. Zaczęliśmy od Gniezna, pierwszej stolicy Polski. Koronę na głowę włożyli tu Bolesław Chrobry, jego drugi syn Mieszko II Lambert, Bolesław II zwany Szczodrym albo Śmiałym, Przemysł II i Wacław II zwany Czeskim. Rzecz jasna przebywał tu wcześniej książę Mieszko I, a później Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło i Zygmunt III Waza. Tam zwiedziliśmy Katedrę, gdzie znajdowały się relikwie św. Wojciecha, jednego z najważniejszych świętych słowiańskiej Europy. Zobaczyliśmy słynne Drzwi Gnieźnieńskie. Drugiego dnia zwiedziliśmy Biskupin i rezerwat archeologiczny z osadą sprzed 2500lat, Interaktywne Muzeum Rybactwa, odbyliśmy przejazd kolejką wąskotorową, oraz uczylismy się strzelania z łuku i lepienia z gliny. Ostatniego dnia zawitalismy do Kruszwicy na Mysią Wieżę, gdzie ponoć króla Popiela myszy zjadły. Budynek wieży na zewnątrz ma osiem boków, a wewnątrz jest zupełnie okrągły! Wieża jest też zupełnie pozbawiona okien. Jest ona pozostałością po potężnym zamku położonym na Półwyspie Rzępowskim, z trzech stron otoczonym wodami jeziora Gopło tworzącymi naturalną fosę. Zamek wzniósł Kazimierz Wielki do obrony przed Krzyżakami. Na koniec popłynęliśmy w krótki rejs statkiem po jeziorze Gopło. Pełni wrażeń i wiedzy wróciliśmy szczęśliwie do Łęgowa, gdzie na dzieci czekali bardzo wytęsknieni rodzice.
WYCIECZKA ROWEROWA KLASY IVA – 06.06.2018 r.
6 czerwca 2018r w piękny słoneczny dzień klasa IVa wraz ze swoją wychowawczynią oraz nauczycielem wspomagającym wybrała się rowerami na spływ kajakowy do Juszkowa. Dzieci uwielbiają ruch na świeżym powietrzu, obcowanie z przyrodą, możliwość przeżycia niezapomnianych przygód i zabawy na wodzie z rówieśnikami. Jest to nietuzinkowa propozycja na wspólny wypoczynek, który uczniowie lubią najbardziej. Przy okazji czwartoklasiści skorzystali z innych atrakcji w Juszkowie – rozpalili ognisko, upiekli kiełbaski i ćwiczyli na zewnętrznej siłowni położonej wzdłuż linii brzegowej zalewu Raduni. W drodze powrotnej zatrzymali się na zasłużone lody za wspólną zabawę połączoną z dużym wysiłkiem!
NASZ UDZIAŁ W GMINNYCH OBCHODACH DNIA DZIECKA – 2018 ROK – 03.06.2018 r.
Już od kilku lat nasza Szkoła włącza się w organizację Gminnego Dnia Dziecka w Gminie Pruszcz Gdański, przeprowadzanego na terenie Ośrodka Kultury w Cieplewie. W tym roku odbył się on dnia 3 czerwca 2018 roku. Na imprezę przybyły dzieci z okolicznych miejscowości z całymi rodzinami. Przygotowano bardzo dużo atrakcji. Jedną z nich było czytanie świetnych historii, z książki Justyny Bednarek pt. „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”. Patronat nad tym przedsięwzięciem, jak co roku, sprawowała biblioteka szkolna wraz z koleżankami: Bożeną Dziergowską i Agnieszką Suchcicką, w porozumieniu z Biblioteką Publiczną.
Na terenie Ośrodka Kultury przygotowano specjalne miejsce, gdzie wybrane opowiadania z książki Justyny Bednarek o przygodach skarpetek czytały z przejęciem, znane osoby w Gminie. Pierwszą osobą czytającą była Pani Magdalena Kołodziejczak – wójt Gminy, Pani Zofia Sokół – poetka i emerytowany pedagog, miała czytać następną historię, lecz ze względu na stan zdrowia nie przybyła – zastąpiła ją uczennica Nina Kubska. Pozostałe opowiadania czytali: Pani Elżbieta Dymek – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Pani Bożena Kisiel – wicedyrektor szkoły i ksiądz proboszcz – Grzegorz Rafiński. Ilustracją do czytanych opowiadań były pokazy teatrzyku kukiełkowego połączonego z elementami teatru kamishibai. Dzieciom podobała się taka forma prezentowania tekstów literackich.
Wycieczka do Faktorii – 17.05.2018 r.
W czwartek 17 maja 2018r. klasa IIa i IIb wybrały się na wycieczkę do Faktorii w Pruszczu Gd. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach garncarskich, zabawach w terenie oraz zwiedzili Faktorię z przewodnikiem.
Był to mile spędzony czas.
ŚWIĘTO TULIPANÓW W MOKRYM DWORZE – 12.05.2018 r.
Jak co roku w Mokrym Dworze obchodzono w maju Święto Tulipanów. Tym razem przy okazji 10 edycji oraz 100-lecia Odzyskania Niepodległości motywem przewodnim wystawy była Mała Ojczyzna. Na tak pięknej uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej szkoły. Nasze uczennice zaprezentowały na święcie, które zgromadziło setki ludzi z całego województwa, układ taneczny promujący naszą szkołę. Przy okazji nasze uczennice mogły podziwiać przepiękne prace wykonane z tulipanów, oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych.
100 km NORDIC WALKING na 100-lecie NIEPODLEGŁOŚCI RP – 09.05.2018 r.
Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Łęgowie pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego pan Łukasza Sulewskiego wzięła udział w zawodach „100 km NORDIC WALKING na 100-lecie NIEPODLEGŁOŚCI RP”, które odbyły się 9 maja 2018 w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Celem zawodów było uczczenie 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski oraz wyłonienie najlepszych zawodników w klasyfikacji drużynowej Nordic Walking. Po uroczystym otwarciu przez rektora AWFiS Waldemara Moskę i Pomorskiego Kuratora Oświaty panią Monikę Kończyk uczestnicy zawodów odśpiewali hymn narodowy i rozpoczęli zawody. Zmagania odbyły się na dwukilometrowej trasie wiodącej terenami AWFiS w Gdańsku. Każda z 27 drużyn miała za zadanie pokonać jak najwięcej okrążeń, które w przeliczeniu na kilometry ustalały klasyfikacje końcową. Po prawie dwugodzinnych zmaganiach okazało się, że uczniowie Szkoły Podstawowej w Łęgowie przeszli najwięcej kilometrów. Nasza dwudziestoosobowa reprezentacja przeszła 200 km i wygrała zawody.
Klasyfikacja drużyn:
1. Szkoła Podstawowa w Łęgowie 100 okrążeń/ 200 km
2. Zespół Kształcenia i Wychowania w Dziemianach 98 okrążeń/ 196 km
3. Szkoła Podstawowa nr 14 w Gdańsku 95 okrążeń/ 190 km
W zwycięskiej drużynie byli: Rozalia Skórska, Dominika Pęczek, Oliwia Zemka, Agata Cholewińska, Natalia Sulima, Magda Wołoszka, Wiktoria Jaworowska, Weronika Głaczyńska, Oliwia Kierszk, Dagmara Kruger, Kornelia Janiec, Grzegorz Domagała, Oliwia Flis-Nguyen, Martyna Plata, Martyna Hening, Zuzanna Wolf, Krystian Klamer, Jakub Maciuk, Szymon Otremba, Andżelika Szygulska. Gratulujemy ogromnego sukcesu!.
Klasa IVa na zielonej szkole. – 07-08.05.2018 r.
W dniach 7-8 maja 2018 roku wraz z wychowawcą panią Dagmarą Hurtak i panią Katarzyną Brazulewicz wybraliśmy się w podróż w przeszłość. Tajemniczym miejscem był krzyżacki zamek w Golubiu-Dobrzyniu nad rzeką Drwęcą. Niewątpliwą atrakcją był nocleg w komnatach zamku oraz liczne zajęcia – gra miejska, ognisko na podzamczu, strzelanie z łuku, rzucanie toporami i sztyletami, zabawy integracyjne oraz warsztaty z heraldyki. Jednak najwięcej emocji wzbudziło nocne zwiedzanie zamku przy świetle latarenek. W tej podróży towarzyszył nam duch Anny Wazówny, który zupełnie nieoczekiwanie ukazał się nam i spowodował wybuch niespotykanych emocji. Zapamiętamy to na zawsze.
„Niesamowity Świat higieny jamy ustnej” – kwiecień 2018 r.
W miesiącu kwietniu klasa zerowa oraz klasy 1-2 naszej szkoły przystąpiły do udziału w Ogólnopolskim Programie Edukacji Stomatologicznej „Niesamowity Świat higieny jamy ustnej” przygotowany przez Instytut Blend-a-med, Oral-B.
Uczniowie podczas zajęć uczyli się o tym jak dbać o zdrowie zębów i dziąseł oraz utrwalali dobre nawyki dbania o zdrowie jamy ustnej. Każde dziecko otrzymało dyplom ukończenia kursu, a rodzice przewodniki.
Wycieczka do Rezerwatu przyrody Mewia Łacha – 09.04.2018 r.
W dniu 09.04.2018 grupa podróżników wraz z p. Agnieszką Miłkowską i p. Katarzyną Brazulewicz w ramach zajęć pozalekcyjnych wyruszyła na wycieczkę do Rezerwatu przyrody Mewia Łacha na Wyspie Sobieszewskiej.
W drodze przez las widzieliśmy ślady bobrów, spotkaliśmy kilka padalców, kolorowe motyle i mnóstwo ptaków, których śpiew towarzyszył nam aż do Mewiej Łachy. Najgłośniejsze były zięby i sikory bogatki, udało nam się też zaobserwować rudzika, trznadle i żurawie. Z wieży widokowej obserwowaliśmy przez lornetki wylegujące się foki oraz liczne ptactwo takie jak: mewy, rybitwy, kormorany, łabędzie, krzyżówki, gągoły i ohary.
Każdy uczestnik otrzymał sporą dawkę wiedzy przyrodniczej, poprawił kondycję fizyczną, a przede wszystkim wszyscy świetnie się bawiliśmy:)
Wiosenny Turniej Klas – klasy 4-6 – 21.03.2018 r.
Wiosenny Turniej Klas – klasy 7 i gimnazjum – 21.03.2018 r.
Konkurs Wiedzy Pożarniczej – 13.03.2018 r.
13 marca dwie drużyny uczniów naszej szkoły wzięły udział w dorocznym Konkursie Wiedzy Pożarniczej.
Szkołę Podstawową reprezentowali: Zosia Sulima, Bartek Wołoszyn, Nikodem Gąsiorek
Gimnazjum: Wiktoria Lewandowska, Żaklina Lewandowska oraz Wiktoria Krytowska
Uczestnicy konkursu o godzinie dziesiątej w Sali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Cieplewie zostali powitani przez organizatorów następnie podzieleni na trzy grupy wiekowe usiedli do rozwiązywania testu.
Okazało się, że najbardziej wyrównany poziom reprezentowali uczniowie szkoły podstawowej i czterech z nich rywalizowało w dogrywce o miejsca na podium. II miejsce wywalczyła uczennica naszej szkoły Zosia Sulima.
Wśród gimnazjalistów pierwsze i drugie miejsca zajęły uczęszczające do naszego gimnazjum kolejno Wiktoria i Żaklina Lewandowskie.
Zwycięzcy nagrody odebrali z rąk Wójta Gminy Pruszcz Gdański Pani Magdaleny Kołodziejczak.
Serdecznie gratulujemy.
Wojewódzki Konkurs Szkół Gimnazjalnych „Wiem, co jem” – 22.02.2018 r.
W dniu 22.02.2018r. uczennice kl. III C gimnazjum: Zuzanna Bonus, Fatima Kruszyńska i Anna Milewska zajęły III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Szkół Gimnazjalnych „Wiem, co jem” w CKZiU nr 2 w Gdańsku. Wielkie brawa dla Nich.
Wyjazd na narty do Trzepowa – 15.02.1018 r.
15 lutego 2018r grupa uczniów z klas IV – VI szkoły podstawowej i II gimnazjum pojechała na narty do Trzepowa. Opiekunami i organizatorami wyjazdu byli nauczyciele: p.Katarzyna Brazulewicz, p. Joanna Jankowska i p. Łukasz Sulewski. Na stoku uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy – początkujący i samodzielnie jeżdżący. Pierwsza grupa pod okiem miejscowego instruktora i p. Sulewskiego uczyła się jeździć na małym stoku, reszta jeździła samodzielnie na wyciągu orczykowym pod opieką pań. Po godzinie początkujący kursanci również przenieśli się na długi wyciąg. Czas miło upływał i nikt nie chciał zejść ze soku o wyznaczonej godzinie. Wszyscy cali, zdrowi i bardzo zadowoleni wrócili do szkoły, prosząc o powtórzenie wycieczki.
BAL KARNAWAŁOWY KLAS TRZECICH – 15.01.2018 r.
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką, zabawą i tańcem, której nieodłącznym elementem są bale przebierańców. Dla najmłodszych jest to ważne wydarzenie, gdyż dostarcza im wiele radości i niezwykłych przeżyć. Tak było i tym razem.
W dniu 15.01.2018 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas trzecich.
Tego dnia już od rana po szkole krążyły kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Na korytarzach szkolnych i w świetlicy można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, pszczółki, biedronki, rycerzy, policjantów, bohaterów „Gwiezdnych wojen”, … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.
Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu wodzireja Duo Paulo z Królową Kier, którzy zachęcali wszystkich do tańca przygotowaną muzyką. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach prowadzonych przez aktorów. Największą radość sprawiła dzieciom bitwa na kulki, a zwłaszcza moment, kiedy mogły bezkarnie obrzucić wspomnianymi kulkami swoje panie. Naturalnie chwilę później uczniowie przeprosili i mocno wyściskali swoje wychowawczynie. Uczestnikom balu spodobał się także zaprezentowany pokaz magii. Nie obyło się również bez wyborów króla i królowej balu, którymi zostali Nina Bartkowska i Daniel Skoczek, uczniowie klasy 3b.
Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił uczniom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
Gimnastyka na wesoło – styczeń 2018 r.
Na lekcjach wychowania fizycznego realizowane są dodatkowe zajęcia z gimnastyki sportowej. Piramidy wieloosobowe są to ćwiczenia o charakterze akrobatycznym, równoważnym i statycznym. Dziewczęta z klas 4, 5ab i 7b mogły wykazać się kreatywnością, rozwinąć się ruchowo, współdziałać w grupie oraz wzajemnie się wspierać. Efekty widoczne są na zdjęciach.
Wyjazd klas piątych na lodowisko, Górę Gradową i jarmark świąteczny – 13.12.2017 r.
13 grudnia uczniowie klas piątych wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Gdańska. W pierwszej kolejności dzieci mogły oddać się szaleństwu jazdy na łyżwach. Niektórzy stawiali swoje kroki na lodzie po raz pierwszy, inni jeździli już prawie jak „zawodowcy”. Mimo upadków i obolałych nóg jednym i drugim dopisywały humory.
Później wszyscy wspięli się na Górę Gradową, gdzie ze szczytu rozpościera się piękny widok na panoramę Gdańska. Na wzgórzu zlokalizowany jest XIX wieczny zespół forteczny, którego elementy bardzo zaciekawiły część uczniów.
Wycieczka zakończyła się spacerem po jarmarku świątecznym, zakupami prezentów i przekąsek. Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły planując kolejny wyjazd.
Warsztaty zawodowe – 09.10.2017 r.
W dniu 09.10.2017 klasa 7c pod opieką wychowawcy p. M.Ćwiklińskiego i pedagoga p. K.Brazulewicz pojechała rowerami do Centrum Rozwoju Talentu w Gdańsku na warsztaty zawodowe. Wspólnie miło spędziliśmy czas, pokonywaliśmy swoje słabości i uczestniczyliśmy w super zajęciach.
Rowerowy wyjazd do kina – 25,28.09.2017 r.
W dniach 25 i 28 września dwie grupy uczniów z klas IV – VI SP pojechały na wycieczki rowerowe do Kina Krewetka w Gdańsku w ramach dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. Pogoda sprzyjała, dobre humory towarzyszyły, a kondycja fizyczna nie zawiodła. Wspólnie spędziliśmy mile chwile, obejrzeliśmy ciekawy film, zintegrowaliśmy się w małych grupach i doświadczyliśmy, jak można w przyjemny sposób spędzać czas w ruchu. Zachęcamy wszystkich do takiej aktywności – da się to zrobić:)
Wyjazd na konie – 21.06.2017 r.
W dniu 21.06.17 grupa wytrawnych amazonek z klas 6 SP, I i II gimn. razem z p. J.Jankowską i p. K.Brazulewicz pojechała do stajni blisko Malborka ćwiczyć umiejętności skutecznej komunikacji z koniem, doskonalić umiejętności jeździeckie oraz zwyczajnie cieszyć się jazdą konną.
Gra zespołowa nie tylko na boisku – 11.06.2017 r.
W dniu 11 czerwca br. na stadionie Energa Arena odbyła impreza sportowa połączona z akcją charytatywną. Zwycięzcą został zespół SP GTS Straszyn, którego zawodnikiem jest uczeń klasy IIIb Rafał Szczepaniak. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :-)
ZIELONA SZKOŁA – KLASY CZWARTE – 07-09.06.2017 r.
Uczniowie klas czwartych (IVa i IVb) wyjechali na trzydniową wyprawę do Mausza. Mimo zmiennej pogody, zmagali się z wieloma zadaniami zarówno na wodzie jak i na lądzie. Dzieci podzielone na grupy, między innymi pływały na pontonach, budowały szałasy oraz strzelały z łuku. Najwięcej emocji wzbudziła nocna gra terenowa – uczniowie musieli znaleźć drogę z lasu do domu.
Wszyscy świetnie się bawili – zmęczeni, ale szczęśliwi powrócili do domu.
Wycieczka do Zakopanego – 22-24.05.2017 r.
W dniach 22-24.05.2017 odbyła się wycieczka szkolna do Krakowa, Zakopanego, Murzasichla i Ojcowa. Uczestnikami byli uczniowie gimnazjum. W Krakowie w promieniach słońca obejrzeliśmy najważniejsze zabytki dawnej stolicy Polski – Wawel, Kościół Mariacki i Rynek. I były to ostatnie promienie słońca, które widzieliśmy. Góry są nieprzewidywalne i wymagające. Wykazaliśmy się hartem ducha i ciała walcząc z różnymi anomaliami pogodowymi (grad, pioruny, błyskawice i ulewne deszcze), aby zrealizować plan wycieczki – Dolina Kościeliska, Jaskinia Mroźna, Dolina Strążyska, kościół na Krzeptówkach, Kuźnice, Gubałówka i Krupówki. Absolutnym trendem modowym okazały się foliowe peleryny we wszystkich kolorach tęczy, a podstawowym wieczornym zajęciem było suszenie odzieży. Uczniowie zdobyli bezcenne doświadczenie, jak należy spakować się na wycieczkę w góry.
WIOSENNY TURNIEJ KLAS – 21.03.2017 r.
Pożegnaliśmy już zimę i nastała wiosna. Wszystko budzi się do życia, słońce z każdym dniem przygrzewa nam coraz mocniej i coraz później robi się ciemno. Chyba nie ma osoby, która się z tego nie cieszy. Nasi uczniowie z tej okazji, jak co roku, postanowili wziąć udział w Wiosennym Turnieju Klas, aby móc udowodnić swoją sprawność fizyczną i intelektualną. Swoje przygotowania rozpoczęli znacznie wcześniej, nie zdradzając nikomu, jaki układ taneczny zaprezentują podczas rywalizacji. Wszyscy starali się zaskoczyć widzów, więc na oglądających czekało mnóstwo atrakcji. Podobnie jak w ubiegłym roku turniej odbył się w dwóch turach. Rozpoczęli go gimnazjaliści, którzy pojawili się na sali gimnastycznej już o 7.30, a zakończyli uczniowie szkoły podstawowej kontynuując zabawę od 11.00. Choć poziom był bardzo wyrównany, pierwsze miejsce przypadło klasie 3A (na poziomie gimnazjum) oraz klasie 5a ( na poziomie klas 4-6 szkoły podstawowej). Zwycięzcy w nagrodę za trud i pracę włożoną w przygotowanie do konkursu otrzymali bilety do kina, które zostały ufundowane przez Radę Rodziców.
Wycieczka do Jumpcity – 16.03.2017 r.
Uczniowie klas IV b i Vb uczestniczyli w wyjatkowej lekcji wychowania fizycznego w gdańskim Jupcity. Rozwijając swoją koordynację i sprawność ruchową zmagali się z grawitacją w parku trampolin.
Wyjście na kręgle – 13.01.2017 r.
Na zakończenie pierwszego, trudnego semstru uczniowie klasy IC wraz z wychowaczynią i panią pedagog udali się do kręgielni w centrum rozrywkowym Tokyo Station w Łęgowie. Na profesjonalnych torach bowlingowych rywalizowaliśmy w czterech grupach. Zabawa była doskonała, ale gra wymaga jeszcze treningu:)
Mikołajkowy wyjazd na lodowisko – 07.12.2016 r.
W środę 7 grudnia 2016 roku uczniowie klas drugich gimnazjum wraz z wychowawcami wybrali się do Gdańska na lodowisko. Wiele osób doskonale radziło sobie z wykonywaniem najrozmaitszych choreografii, inni woleli stopniowo zaprzyjaźniać się z taflą lodu (niektórzy nawet zdecydowali się na bliski kontakt z zimną powierzchnią). Nie udało się uniknąć lekko poobijanych kolan, ale na szczęście wszyscy wrócili bez poważniejszych kontuzji. Młodzież świetnie się bawiła i planuje już kolejny wyjazd na gdańskie lodowisko. Dobrze, że tam zima nie odgrywa większej roli.
Wyjazd na lodowisko – 07.12.2016 r.
07.12.2016 roku z okazji „Mikołajek” klasy V a i V b wyjechały z wychowawcami do Gdańska na lodowisko. W czasie pieszej wędrówki po ulicach Starego Miasta natrafiliśmy na świąteczną ogromną choinkę, która błyszczała wśród starych kamienic. Piękna, słoneczna i mroźna pogoda pozwoliła nam na spokojny spacer w stronę lodowiska. Na lodowisku niektórzy stawiali pierwsze kroki. Wspólne zabawy na lodzie spowodowały,że czas minął bardzo szybko, aktywnie i wesoło. W przyszłym roku pewnie znowu ruszymy na lód, bo jest to fajna zabawa i powoli staje się tradycją w naszej szkole.
Misja specjalna w Adventure Park – 12.10.2016 r.
12 października 2016r. uczniowie klas I gimnazjum razem z wychowawcami wyruszyli na wycieczkę integracyjną do Gdyni Kolibek. W Adventure Park czekali na grupę instruktorzy, którzy podzielili uczniów na dwie drużyny. Na pierwszoklasistów czekały różne atrakcje: średni park linowy, kra lodowa, labirynt- matnia, hydrozagadka i lina z rąk. Wszyscy bawili się doskonale, mimo dość przenikliwego zimna. Impreza zakończyła się wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Wycieczka pozwoliła na lepsze poznanie się uczniów i ich nauczycieli. Wszyscy wrócili z niej w doskonałych humorach.
Wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego – 23.09.2016 r.
23.09.2016r. klasy – Oa, Ia i Ib ponownie pojechały na wycieczkę do Osic. Uczniowie mogli obejrzeć i zebrać plony warzyw, które zasiewali wiosną. Było również ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz pieczone ziemniaczki. Uczniowie brali udział w wielu konkursach i zabawach. Mogli również wykonać zabawne ludziki z poznanych warzyw. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni z wycieczki.
Zajęcia terenowe w Parku Oliwskim – 20.09.2016 r.
20 września 2016 roku klasa VB z wychowawcą pojechała do Parku Oliwskiego na zajęcia terenowe z przyrody. Uczniowie otrzymali zadania do wykonania w grupach co jeszcze bardziej zintegrowało zespół klasowy. Do zadań należało szukanie ukrytych miejsc i umiejętność czytania planu Parku oraz rysowanie z pamięci. Zajęcia zostały przeprowadzone przez instruktorów z „Akademii Przygody” w bloku 2-godzinnym. Potem poszliśmy do palmiarni, gdzie mogliśmy podziwiać rośliny z różnych stref klimatycznych.
Zajęcia żeglarskie w Wiślince – 15.09.2016 r.
W czwartek 15 września uczniowie klasy II B, II C gimnazjum oraz Va SP pojechali na przystań żeglarską do Wiślinki, aby wziąć udział w warsztatach żeglarskich.
Celem zajęć było propagowanie wśród dzieci i młodzieży tego wspaniałego sportu wodnego.
Pogoda była przepiękna, niestety bardziej nadawała się na plażowanie niż na żeglowanie ?. Brak wiatru nie pozwolił na użycie żagli, dlatego trzeba było przemieszczać się wykorzystując siłę swoich rąk.
Uczniowie zaznajomili się z tajnikami żeglarstwa, poznali budowę żaglówki i nauczyli się wiązania węzłów żeglarskich. „Młodzi żeglarze” odbyli również przejażdżkę kutrem po Martwej Wiśle.
Była to emocjonująca przygoda, być może u niektórych osób spowodowała zainteresowanie tym sportem, a u innym umożliwiła przełamanie strachu przed wodą.
Zajęcia w przystani żeglarskiej – 08.09.2016 r.
W czwartek 8 września uczniowie z klas VI b oraz II A gimnazjum, pod opieką wychowawców – pani Joanny Jankowskiej oraz pana Łukasza Sulewskiego – pojechali na zajęcia do przystani żeglarskiej gminy Pruszcz Gdański w Wiślince. Podczas gdy jedna grupa uczyła się żeglować, druga udała się na spacer po plaży i lesie sobieszewskim. Potem grupy wymieniły się. Uczniowie dobrze się bawili i wrócili z wycieczki zadowoleni.
Wycieczka do stadniny koni – 21.06.2016 r.
21 czerwca grupa uczniów z klas V, VI i I gimnazjum, pod opieką pań – Joanny Jankowskiej i Katarzyny Brazulewicz, wybrała się do stajni „Pasja” pod Malborkiem, aby spędzić miło dzień w towarzystwie koni. Ponieważ w dobrym towarzystwie czas szybko mija, żal było uczniom zostawić konie, aby zdążyć na pociąg powrotny. Na pewno odwiedzimy jeszcze zaprzyjaźnioną stajnię.
Wycieczka do Wiejskiej Zagrody – 13.06.2016 r.
W poniedziałek 13 czerwca 2016r. dzieci z oddziału Ob i Oc wybrały się na wycieczkę do Osic do „Wiejskiej Zagrody”. Odbyły się tam bardzo ciekawe zajęcia. Sialiśmy marchewkę i oglądaliśmy różne zwierzęta w zagrodach. Była również przejażdżka wozem i przeróżne konkursy. Na koniec piekliśmy samodzielnie kiełbaski na ognisku. Wszyscy wrócili do szkoły bardzo zadowoleni.
DZIEŃ RODZINY – 10.06.2016 r.
10 czerwca dzieci z klas 1-3 i 0a wraz z wychowawcami przygotowały dla rodziców przedstawienie. Chcieliśmy uczcić 1050 rocznicę Chrztu Polski, dlatego też bohaterką spotkania była Polska.
Na początek klasy pierwsze zagrały akompaniament perkusyjny do utworu „Gawot”- zabrzmiało ponad 60 instrumentów!
Aby zaprezentować dobrze nasz kraj, klasa 1c przedstawiła „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”,
a kl.0c pięknie wyrecytowała wiersz „Kto ty jesteś?”.
Następnie udaliśmy się w podróż „Autostopem” (kl.2a). Szlakiem Wisły podążyliśmy do Krakowa, gdzie obejrzeliśmy „Legendę o smoku wawelskim” (1b i 3a). Następnie skręciliśmy na Śląsk i poznaliśmy „Węglową rodzinkę” (kl.2c). Ze Śląska wróciliśmy nad Wisłę i jej bystrym nurtem, przy słowach piosenki „Wypływa Wisła z gór”, wraz z kl.3b udaliśmy się do Warszawy. Poznaliśmy naszą stolicę!
Klasa 2c przepięknie zatańczyła nasz narodowy taniec: Poloneza.
I znowu nurtem Wisły podążyliśmy, tym razem do Torunia, gdzie czekał na nas wybitny astronom: Mikołaj Kopernik. Dowiedzieliśmy się wszystkiego o ciałach niebieskich dzięki klasie 1a. Posmakowaliśmy pysznych pierników toruńskich.
W dalszy rejs przy szantach, wraz z kl.1c wyruszyliśmy łodzią nad morze. Tu poznaliśmy „Legendę o Juracie”.
I tak zakończyliśmy podróż po naszym pięknym kraju słowami:
„CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE, SAMI NIE WIECIE, CO POSIADACIE”.
Zielona Szkoła w Łapinie – 31.05.-02.06.2016 r.
W dniach 31.05. – 02.06.2016r. uczniowie kl. II i III gimn. oraz kl. Va SP przeżyli niezapomniane i ekscytujące chwile na Zielonej Szkole w Łapinie. W lesie: dzielnie biegaliśmy szukając wyznaczonych punktów na mapie, braliśmy udział w grach zespołowych i wspinaliśmy się jak małpy. Na wodzie: budowaliśmy tratwy, pływaliśmy na pontonach, kajakach oraz wpław. Niestraszne nam były głębiny jeziora Łapino i mroczny las, kleszcze i komary oraz nieprzespane noce na pogawędkach i żartach. Wspomnienia pozostaną na dłuuugo…
Dzień Dziecka klasy I B i I C gimnazjum – 01.06.2016 r.
1 czerwca uczniowie kl. I B, I C i I A (1 osoba) z p. E. Łuczyńską i p. M. Flejszar udali się do Gdyni kolejką PKP. Po męczącej podróży w tłoku i zaduchu udaliśmy się na Klif Orłowski, gdzie podziwialiśmy przepiękne dzieło natury. Na tle tego arcydzieła wykonaliśmy sesję zdjęciową, a następnie brzegiem morza udaliśmy się na molo w Sopocie. Idąc, zażywaliśmy kąpieli słonecznej i morskiej (ha, a zapowiadali burzę z piorunami).
Zaczęło się od moczenia stóp, szkoda tylko, że niektórzy zapomnieli ściągnąć buty (czyżby Pani zapomniała im wydać polecenie, a może byli tak wpatrzeni w błękit naszej Zatoki, że zapomnieli o „bożym świecie” ? ), potem kolan, przypadkowych upadków, walki z falami czy też pogonią za piłeczką porwaną przez morze. W połowie drogi prawie wszyscy byli tak mokrzy, że Panie z przerażeniem krzyknęły: „w takim stanie nie wpuszczą nas do żadnego pociągu ani autobusu, koniec z zabawą z falami”. Na szczęście żar lał się z nieba i po dotarciu na molo uczniowie byli prawie wysuszeni, a woda w tej okolicy nie zachęcała do kąpieli bowiem miała kolor żółty od pylących sosen. Po wyjściu z plaży udaliśmy się na lody, gofry i inne wysoko kaloryczne jedzonko, aby uzupełnić stracone kalorie. Pedometr (program w telefonie) pokazał nam, że przeszliśmy ok. 13 km i spaliliśmy ok. 750 kalorii. (Szkoda, że nie więcej, bo te lody, gofry i inne rarytasy na pewno tę ilość znacznie przekroczyły.)
Czas mijał nieubłagalnie szybko i musieliśmy wrócić do domu. Udaliśmy się przystanek PKP i tym razem w komfortowych warunkach wróciliśmy do Cieplewa.
Hurra ! Niech żyje Dzień Dziecka ! (Szkoda, że jest tylko raz w roku.)
Gminny Dzień Dziecka w Cieplewie – 29.05.2016 r.
Dnia 29 maja 2016 roku na placu za budynkiem OKSiBP w Cieplewie odbył się, po raz drugi w takiej formie, Gminny Dzień Dziecka. W centralnym punkcie na scenie, pod napisem „Wszystkie Dzieci Nasze Są” wystąpiły zespoły taneczne, śpiewacze i aktorskie. Wokół rozstawiły się namioty z wieloma atrakcjami, które przyciągnęły rzesze dzieci i dorosłych. Były tam między innymi punkty z kostiumami teatralnymi, które można było przymierzyć, z niezwykłymi marionetkami, którymi można było manipulować, pokazami doświadczeń chemicznych, pokazami pierwszej pomocy. Dalej uczniowie naszej szkoły demonstrowali przykładowe treningi gier zespołowych oraz rzuty lotkami do tarczy. Opodal ustawił się wóz strażacki, przy którym demonstrowano nowoczesne wyposażenie. Po przeciwnej stronie rozłożyło się miasteczko pneumatycznych zjeżdżalni, punkty z żywnością, ciastami i sokami. Wszystkie te atrakcje były za darmo, przygotowane między innymi przez rodziców uczniów i pracowników Zespołu Szkół w Łęgowie oraz miejscowe Koła Gospodyń Wiejskich i sponsorów.
W tym roku pod jasnym namiotem punktu bibliotecznego Biblioteki Publicznej w Cieplewie z inicjatywy naszej Szkoły odbyło się głośne czytanie bajek dla dzieci przez znane osoby w Gminie Pruszcz Gdański. Wstępem do tej akcji były występy naszych uczennic na otwarcie imprezy. Dwie uczennice zaśpiewały piosenkę pod tytułem „Biblioteczny song”. Nieznacznie zmieniony tekst utworu, ściągnięty ze strony internetowej Biblioteki Publicznej we Włodawie, energetyczna muzyka „Bałkanicy” zespołu „Piersi” oraz żywiołowy taniec uczennic klasy VIb, radośnie pobudził zgromadzoną publiczność.
Czytanie rozpoczęto około godziny 12.00 i kontynuowano je co godzinę. Pierwszą osobą czytającą opowiadanie Wojciecha Widłaka „Pan Kuleczka Gdy się zamknie oczy” był Przewodniczący Rady Gminy Pruszcz Gdański, Pan Marek Kowalski. Drugim czytającym był radny, Pan Józef Szramuk; opowiadanie „Gruffalo” autorstwa Julii Donaldson było pełne emocji. Jako trzeci czytał dzieciom Komendant Straży Gminnej, Pan Tomasz Grabowski opowiadanie Wojciecha Widłaka „Pan Kuleczka Okulary”. Młody radny, Pan Karol Kardasiński, czytał fragmenty utworu „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy. Wszyscy starali się jak najlepiej przekazać słuchającym czytane teksty. Na końcu, czytała dzieciom Dyrektor Zespołu Szkół w Łęgowie, Pani Elżbieta Działoszewska. Przebrana za czarownicę w niezwykły sposób zaczarowała słuchających opowiadaniem Julii Donaldson „Miejsce na miotle”. Zebrała liczne brawa i największą liczbę słuchaczy. Pogoda dopisała, przybyło wiele rodzin, liczne atrakcje, moc wrażeń oraz uśmiech dzieci świadczyły o powodzeniu imprezy.
I Gminny Festiwal Szkolnych Form Tanecznych „Żuławskie Rytmy” – 23.05.2016 r.
Dziewczęta ze szkolnej grupy tanecznej „Adrenalina” i „Sto procent” wzięły udział w I Gminnym Festiwalu Szkolnych Form Tanecznych „Żuławskie Rytmy”, który został zorganizowany w Szkole Podstawowej w Wiślinie. Tancerki miały możliwość zaprezentować efekty naszej całorocznej pracy i wystąpić przed szeroką publicznością.
Na scenie wystąpili uczestnicy z różnych szkół w naszej gminie, mieliśmy okazję podziwiać rozmaite style tańca: Krakowiak, taniec współczesny, hip hop, disco, rap, taniec z przyborem.
Dziewczęta z naszej szkoły przedstawiły taniec HULA, hip hop, taniec współczesny, co zrobiło duże wrażenie na jury, a publiczność nagrodziła je wielkimi brawami. W kategorii 4-6 SP „Adrenalina” zajęła III miejsce, natomiast „Sto procent” I miejsce w kategorii klas starszych.
Wszystkim uczestniczkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Skład zespołu „Adrenalina”:
Żaklina Dygulska, Sandra Derda, Weronika Głaczyńska, Joanna Kowalska, Andżelika Szygulska, Dominika Pęczek.
Skład zespołu „Sto procent”:
Aleksandra Gostomska, Klaudia Jarosz, Marta Kowaluk, Natalia Leszczyńska, Zuzanna Wolf.
Zielona Szkoła w Tleniu – 11-13.05.2016 r.
W dniach 11 – 13 maja uczniowie z klasy I A, I B i I C gimnazjum z wychowawcami: p. M. Flejszar, p. A. Grzmiel i p. J. Jankowską przebywali w Ośrodku Wypoczynkowym „Patria” w Tleniu. TLEŃ leży w Borach Tucholskich w drugim co do wielkości kompleksie leśnym w Polsce, ponadto usytuowany jest nad rzeką Wdą i cudownym jeziorem Żurskim. Celem wyjazdu była integracja klas, nauka pracy w zespole oraz zapoznanie z piękną przyrodą Borów Tucholskich. Chociaż był to czas „Zimnych Ogrodników” pogoda nam dopisywała. Uczniowie zażywali codziennych kąpieli słonecznych, które zapewne wpłynęły na wyprodukowanie większej dawki witaminy D3, która bierze udział w wielu procesach życiowych oraz dba o to, aby wszystko funkcjonowało prawidłowo.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy Rezerwat Cisów Staropolskich im. Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlesie. Jest to najstarszy rezerwat przyrody w Polsce i drugi pod tym względem w Europie. Miejsce to jest najliczniejszym naturalnym skupiskiem cisów w Europie, zachwycające swoją tajemniczością, dzikością i niepowtarzalnym urokiem. Szkoda tylko, że nie mogliśmy delektować się tym urokliwym zaciszem. Krwiożercze komary atakowały nas z każdej strony, nie pomogły kurtki, długie spodnie, ani opryski, komary atakowały nas bezlitośnie, tak więc tempo naszego zwiedzania było zadziwiające.
Kolejny dzień spędziliśmy nad jeziorem, gdzie odbyły się wyścigi kajaków, przejażdżki rowerkiem wodnym oraz kąpiel w jeziorze. Po obiedzie udaliśmy się do Grudziądza, gdzie odwiedziliśmy muzeum Kawalerii Polskiej, obejrzeliśmy stare spichrze i ruiny Zamku Krzyżackiego. Po tak wyczerpującym dniu udaliśmy się na solankowe baseny termalne, gdzie przez 2 godziny zażywaliśmy gorących kąpieli, a także korzystaliśmy z sauny parowej. Wygrzani, zrelaksowani i głodni wróciliśmy do autokaru, gdzie czekały na nas świeżutkie pączki. Nikogo nie trzeba było zachęcać do ich spożycia, a i nikt z uczniów nie chciał oddać drugiej osobie swojego przydziału.
Po przybyciu do ośrodka wszyscy rzucili się na kolację. Tego dnia czekała nas jeszcze jedna atrakcja. O godzinie 21:30 spotkaliśmy się na ognisku, gdzie wspólnie piekliśmy kiełbaski. Ostatniego dnia udaliśmy się nad jezioro Piaseczno, które jako jedno z trzech jezior w województwie kujawsko-pomorskim posiada wody zaliczane do I klasy czystości. Po drodze widzieliśmy fragment rezerwatu zniszczonego w 2012 r. przez tornado i ….. padalce wygrzewające się w majowym słońcu. Po obiedzie pełni wrażeń udaliśmy się do domu. Szkoda tylko, że ten czas błogiego lenistwa i zabawy tak szybko minął.
Biwak klas szóstych – 27-29.04.2016 r.
W dniach 27-29.04 klasy szóste wyjechały na Zieloną Szkołę. Przez trzy dni uczniowie zmagali się z różnego rodzaju zadaniami, które miały na celu integrację zespołu, pokonywanie strachu oraz doskonalenie pracy w zespole. Zajęcia prowadzili instruktorzy wypełniając uczniom cały dzień, a w tym czasie nauczyciele mogli zebrać siły na opiekę nocną.
Kibicowanie w Ergo Arenie – 26.04.2016 r.
Pod koniec kwietnia nasi uczniowie wzięli udział w wycieczce do ERGO ARENY w Sopocie na mecz o brązowy medal Mistrzostw Polski w siatkówce mężczyzn pomiędzy LOTOS TREFL SOPOT i PGE SKRA BEŁCHATÓW. Na parkiecie można było obejrzeć reprezentantów Polski, takich jak m.in. Mariusz Wlazły, Michał Winiarski, Karol Kłos czy Mateusz Mika. Mecz wygrali goście z Bełchatowa i to oni udekorowani zostali brązowymi medalami. Oprócz wspaniałego widowiska naszym uczniom udało się zdobyć autografy najlepszych zawodników.
Wyjazd do Jump City – 07.04.2016 r.
7 kwietnia uczniowie klasy I A, I B, II A i II B pod opieką nauczycieli – Marzeny Flejszar, Joanny Jankowskiej i Michała Ćwiklińskiego byli na lekcji w-f w parku trampolin w Gdyni.
Zajęcia były prowadzone przez instruktorów Jump City i bardzo podobały się uczniom.
Była to niezwykła lekcja w-f połączona z lekcją fizyki dotyczącą sprężystości ciał, zasady zachowania energii i ruchu drgającego. Chociaż fizyka nie należy do najbardziej ulubionych przez uczniów przedmiotów, to w tym przypadku okazała się fascynująca, pozostał pewien niedosyt i błagalne pytanie uczniów: Przyjedziemy tu jeszcze? Po tak wyczerpującym wysiłku udaliśmy się do baru sałatkowego na posiłek. Zmęczeni, najedzeni, a więc szczęśliwi uczniowie wsiedli do autobusu. Jakież było zdziwienie nauczycieli, gdy w połowie drogi do domu okazało się, że połowa z nich zapadła w błogi sen. Czyżby to tak zmęczyła ich lekcja fizyki?
Wiosenny Turniej Klas – 21.03.2016 r.
Pierwszy dzień wiosny tego roku kolejny raz zgromadził na sali gimnastycznej uczniów naszej szkoły spragnionych udowodnienia swej sprawności fizycznej, umysłowej, ale także umiejętności współpracy w zespole, planowania i strategii. Klasy do szkolnego turnieju przygotowywały się od wielu tygodni zachowując w tajemnicy elementy prezentacji mogące mieć wpływ na ostateczny wynik. Rywalizacja odbyła się w dwóch turach. Rano o 8.30 rozpoczęli gimnazjaliści, o 11.30 kontynuowali uczniowie szkoły podstawowej. Kolorowe zespoły ścierały się w różnych dyscyplinach: prezentacji układu tanecznego, wiedzy i sporcie. W gimnazjum ostatecznie zaledwie jednym punktem klasa IIA pokonała IB, a na trzecim miejscu znalazła się IC. Uczniowie podstawówki po podliczeniu wyników obejrzeli jeszcze dogrywkę między klasami 4a i 5a, w której ci pierwsi okazali się lepsi i to oni wznieśli okrzyk radości. Trzecie miejsce przypadło klasie 6b. Zwycięzcy cieszyli się nie tylko z osiągnięcia najwyższego miejsca na podium, ale także z perspektywy wspólnego wyjazdu do kina. Bilety, jak co roku, ufundowała Rada Rodziców.
Dziękujemy wszystkim uczniom i wychowawcom za stworzenie fantastycznego widowiska.
II Przegląd Taneczny – 11.02.2016 r.
Na krótko przed rozpoczęciem ferii zimowych odbył się w naszej szkole II Przegląd Taneczny. Naszym zamierzeniem było zachęcenie młodzieży do odkrywania swoich talentów oraz zaprezentowanie tanecznych zdolności i umiejętności naszych koleżanek. W programie wystąpiły dziewczęta z klas szóstych w numerze „Watch Me” Silento oraz „Hey Mama” David Guetta. Hawajski taniec HULA zaprezentowały dziewczęta z klas piątych. Nasze koleżanki zatańczyły również solówki wykorzystując elementy gimnastyki artystycznej i akrobatycznej oraz elementy tańca towarzyskiego. Wszystkie tancerki zostały nagrodzone gromkimi brawami. Uczestnikom życzymy wytrwałości w doskonaleniu swoich nieprzeciętnych zdolności.
Urodziny hamburgera – 05.02.2016 r.
To już dwa lata odkąd jest z nami hamburger ze znanej sieci barów fast food. W tym roku uroczyste obchody zgromadziły wielu gości; były laurki, serpentyny, urodzinowe trąbki i oczywiście huczne „Sto lat”! Uczniowie klasy IIA gimnazjum przygotowali okazjonalną gazetkę, w której znalazł się m.in. artykuł „Dlaczego tego typu jedzenie się nie psuje?”
Wyjazd na narty – 13.01.2016 r.
W środę 13 stycznia grupa 43 uczniów z klas V-VI szkoły podstawowej oraz I-II gimnazjum pojechała na narty do ośrodka narciarskiego Trzepowo, na Kaszubach. Opiekunami wycieczki byli następujący nauczyciele: panie Katarzyna Brazulewicz, Joanna Jankowska, Agnieszka Miłkowska oraz pan Łukasz Sulewski.
Po przyjeździe na miejsce i wypożyczeniu nart uczniowie podzieleni byli na trzy grupy według stopnia umiejętności jazdy na nartach oraz wieku. Samodzielnie jeżdżący z opiekunami udali się na duży wyciąg. Dwie grupy początkujące z panem Sulewskim oraz miejscowym instruktorem, udały się na stok przeznaczony do nauki jazdy. Po intensywnym godzinnym treningu większość osób była w stanie sama podjechać wyciągiem i zjechać z małej lub dużej góry.
Po dwóch godzinach jazdy uczniowie bardzo niechętnie i z żalem opuścili stok narciarski. Po oddaniu sprzętu wszyscy mogli upiec sobie kiełbasę na ognisku we wiacie lub zjeść ciepły posiłek w miejscowym barze.
Wyjazd, zdaniem uczestników, był bardzo udany; większość uczniów chciałaby pojechać na narty jeszcze raz.