WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU „NAJPIĘKNIEJSZY ZESZYT LEKTUR” DLA KLAS I-III
Każdego roku szkolnego chętni uczniowie z klas I-III – od września do końca maja prowadzą zeszyty lektur, w których zapisują wypożyczone z biblioteki szkolnej książki, ozdabiając je kolorowymi rysunkami. W tym roku do konkursu przystąpiło 7 z 9 klas edukacji wczesnoszkolnej. Na początku czerwca do biblioteki szkolnej wpłynęło ponad 58 zeszytów od 50 uczniów (kilkoro z nich oddało do oceny kilka zeszytów, ze względu na dużą ilość opisanych lektur).
Wszystkie zeszyty zostały przez jury konkursowe wnikliwie obejrzane i sprawiedliwie ocenione. Trzy najpiękniej prowadzone lekturniki, każdej z klas, zostały nagrodzone dyplomami i ciekawymi książkami, były też nagrody za wyróżnienia i sam udział. Niektóre z zeszytów były wspaniale prowadzone i zawierały dużą ilość opisanych książek. Prowadzenie zeszytów lektur wymaga od uczniów systematycznego czytania oraz wpisów, wyrabia też nawyk częstych odwiedzin biblioteki szkolnej, poszerza umiejętności sprawniejszego odczytywania tekstów, jak też pełniejszego zrozumienia przeczytanych treści.
Wszystkim laureatom składamy serdeczne gratulacje!
SUKCES UCZNIÓW I NASZEJ SZKOŁY W POWIATOWYM KONKURSIE CZYTELNICZYM „Z KSIĄŻKĄ NA TY”
Dnia 5 czerwca 2024 roku, w Szkole Podstawowej w Kłodawie, odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Powiatowym Konkursie Czytelniczym ”Z Książką Na Ty”, w którym nasza szkoła, na 19 placówek biorących w nim udział, zdobyła II miejsce.
W pierwszym etapie „Znajomość Lektury” wzięło udział 7 uczniów, z czego dwie uczestniczki: Lena Masternak z klasy Va i Aleksandra Zakrzewska z klasy VIIIb zdobyły III miejsca. W drugim etapie „Piękne Czytanie” wzięło udział 8 uczestników, z czego pięcioro: Hanna Ficek, z klasy Ia, Krzysztof Ciesielski z klasy IIa, Oliwia Pawłowska z klasy IIIb, Amelia Szwoch z klasy VIb oraz Lena Wojcieszkiewicz z klasy VIIIa zdobyło II miejsca.
Na trzeci etap składała się aktywność czytelnicza uczniów z klas I-VIII, poświadczona specjalnym sprawozdaniem. Po podliczeniu przez jury konkursowe punktów ze wszystkich trzech etapów, okazało się, iż szkoła Podstawowa w Łęgowie uzyskała zaszczytne II miejsce. Wszyscy nagrodzeni uczniowie otrzymali piękne dyplomy, ciekawe książki oraz wartościowe gadżety.
SUKCESY W POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKM POEZJI ZYGMUNTA BUKOWSKIEGO W CZERNIEWIE – 29.05.2024.
W słoneczny, pogodny dzień o godzinie 12.00 – 29 maja 2024 roku w Szkole Podstawowej w Czerniewie, odbył się XXIII Powiatowy Konkurs Poezji Zygmunta Bukowskiego. Do konkursu przystąpiły szkoły z całego Powiatu Gdańskiego w dwóch kategoriach: klasy IV-VI i klasy VII-VIII. Uczestnicy mieli zaprezentować dwa utwory Zygmunta Bukowskiego, jeden obowiązkowy, drugi dowolny.
Nasze uczennice – Lena Masternak z klasy Va recytowała wiersze: „Moja prośba” – obowiązkowy, „Maleńkie szczęście” – dowolny, zaś Lena Wojcieszkiewicz z klasy VIIIa, wiersze: „Moja spowiedź” – obowiązkowy i „Wesele płoci i okonia” – dowolny. Poezja Zygmunta Bukowskiego urzeka klimatem i oryginalnością, ale jest bardzo trudna w interpretacji.
Przed naszymi uczennicami było więc nie lada wyzwanie, aby sugestywnie i wiarygodnie przekazać całe piękno i emocje zawarte w tych niezwykłych strofach. Tym większe dla nich uznanie oraz podziw za wspaniałą recytację i odpowiednią ekspresję. Obie Lenki otrzymały od komisji konkursowej najwyższe noty, za które przyznano im pierwsze miejsca. Nagrody laureatom wręczał Starosta Powiatu Gdańskiego – Pan Jarosław Karnath i Zastępca Wójta Gminy Trąbki Wielkie – Pani Danuta Markowska, którzy serdecznie pogratulowali nagrodzonym uczniom oraz podziękowali za udział wszystkim uczestnikom zmagań poetyckich. Tym razem gościem honorowym Konkursu był najstarszy syn Zygmunta Bukowskiego, który ze wzruszeniem przysłuchiwał się magicznym słowom składającym się na wspaniałą poezję Ojca.
HARMONOGRAM ZWROTÓW PODRĘCZNIKÓW ZA ROK 2023/2024
WYDAWNICTWO ZAKAMARKI Z WIZYTĄ U UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY-26.04.2024.
Na zaproszenie biblioteki szkolnej, w dniu 26 kwietnia 2024 roku, do naszej szkoły przybyli, dobrze już znani uczniom, przedstawiciele wydawnictwa Zakamarki – Pani Beata i Pan Maciej. Tym razem przygotowali warsztaty czytelnicze dla dzieci z klas pierwszych i drugich, na podstawie znanyc i lubianych przez wszystkich serii książek skandynawskich pisarzy – „Lasse i Maja” autorstwa Martina Widmarka oraz „Dunia i Mattis”, autorstwa Rose Lagercrantz.
Warsztaty składały się z prezentacji multimedialnej dotyczącej bohaterów obu serii oraz sugestywnego czytania fragmentów książek przez Pana Macieja, jak też rebusów, szarad i zagadek przygotowanych do odgadnięcia przez uczestników. W trakcie spotkania uczniowie musieli uważnie słuchać i oglądać prezentację, ponieważ prowadzący ciągle zadawali pytania związane z przygodami głównych bohaterów. Po warsztatach, wszyscy chętni mogli zakupić ciekawe tytuły po atrakcyjnych cenach. W bibliotece szkolnej od razu wzrosło zainteresowanie ukazanymi seriami, które szybko zaczęły znikać z bibliotecznych półek.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH- 18.04.2024
W deszczowy poranek, dnia 18 kwietnia o godzinie 10.10, w dużej sali gimnastycznej, na tle specjalnie przygotowanej dekoracji, rozpoczęła się podniosła uroczystość „Pasowanie na Czytelnika”. Na to ważne wydarzenie została zaproszona Pani Dyrektor Szkoły wraz z zastępcami oraz rodzice i dziadkowie przystępujących do czytelniczego ślubowania pierwszaków. Wszyscy zgromadzeni uczniowie klas pierwszych, ubrani na galowo, z zapałem i talentem recytowali wiersze mówiące o wartości książek, magii bajek i niezwykłości zasobów bibliotecznych.
Wypowiadane przez dzieci teksty zostały uświetnione piosenkami i występami muzycznymi wykonanymi na klawiszach przez Mateusza i Franka oraz przez Bartka, który zagrał na perkusji. Pod koniec uroczystości nastąpiły dwa najważniejsze momenty: ślubowanie czytelnicze, a następnie pasowanie, którego dokonały Panie Dyrektor wraz z nauczycielem bibliotekarzem. Upominkami dla pasowanych uczniów były – ciekawa książka Justyny Bednarek pod tytułem „Wnuczka antykwariusza” – dar od Instytutu Książki oraz kolorowe zakładki do książek i cukierki. Następnie uczniowie klas pierwszych wzięli udział w lekcjach bibliotecznych, w czasie których obejrzeli teatrzyk kamishibai.
WARSZTATY CZYTELNICZE Z WYDAWNICTWA ZAKAMARKI
DOTACJA Z NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA DLA NASZEJ SZKOŁY!
„Czytanie wartościowych książek
i ich rozumienie – to lepsza przyszłość
dla każdego z nas”.
Szkoła Podstawowa w Łęgowie, znalazła się na liście placówek oświatowych, które w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymają wsparcie finansowe na zakup książek do biblioteki szkolnej.
KWOTA WSPARCIA MINISTERIALNEGO WYNOSI – 12 TYSIĘCY ZŁOTYCH.
Biblioteka wzbogaci się o nowe, atrakcyjne tytuły dobrej, wartościowej literatury. Zakupy nastąpią pod koniec bieżącego roku szkolnego, a od września roku szkolnego 2024/2025, będzie można je wypożyczać. Zachęcamy!
SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY „NAJLEPSZY CZYTELNIK” I „NAJLEPIEJ CZYTAJĄCA KLASA” ZA I SEMESTR ROKU SZKOLNEGO 2023/2024 – ROZSTRZYGNIĘTY!
Na początku lutego, pod patronatem biblioteki szkolnej, rozstrzygnięto Szkolny Konkurs Czytelniczy „Najlepszy Czytelnik” i „Najlepiej Czytająca Klasa”.
W tym semestrze najlepszymi okazali się:
Najlepsi czytelnicy w klasach I – III
- I miejsce – Weronika Zubowicz z klasy IIIa
- II miejsce – Jakub Jagła z klasy Ic
- III miejsce – Małgorzata Słomińska i Barbara Swat z klasy Ic
- IV miejsce – Nina Rosa z klasy Ic
Najlepsi czytelnicy w klasach IV – VIII
- I miejsce – Izabela Kamińska z klasy Va
- II miejsce – Lena Masternak z klasy Va
- III miejsce – Maja Rymuza z klasy Va
Wyróżnienia specjalne: Hanna Ficek i Witold Walaszczyk z klasy Ia.
Najlepiej Czytające Klasy – oddziały I-III
- I miejsce – klasa Ic
- II miejsce – klasa IIIa
- III miejsce – klasa Ia
Na
- I miejsce – klasa Va
- II miejsce – klasa Vb
- III miejsce – klasa IVc
Najlepsze klasy i uczniowie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.
WIELKIE GRATULACJE DLA WSZYSTKICH LAUREATÓW!
POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY „JAK MY PIĘKNIE SIĘ RÓŻNIMY” – ROZSTRZYGNIĘTY! – 25.01.2024.
Na początku października został ogłoszony przez bibliotekę szkolną i nauczyciela plastyki, Panią Bożenę Dziergowską, Szkolny Konkurs Plastyczny pod hasłem – „JAK MY PIĘKNIE SIĘ RÓŻNIMY”. Do konkursu przystąpiły klasy starsze szkoły podstawowej. Na początku listopada jury konkursowe wybrało 8 najlepszych prac, które zostały zawiezione do Biblioteki Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim.
Prace te wzięły udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym „JAK MY PIĘKNIE SIĘ RÓŻNIMY”. Uczennica z klasy VIa – Anna Piszczatowska zajęła w nim II miejsce, zaś wyróżnienie zdobyła Martyna Sochanek, również z klasy VIa. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 25 stycznia 2024 roku – w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim.
SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY „PIĘKNIE CZYTAM”- 15.01.2024.
Pod patronatem biblioteki szkolnej i we współpracy z wychowawcami poszczególnych klas zorganizowano dla uczniów Szkolny Konkurs Czytelniczy pod hasłem „Pięknie Czytam”. Do rozgrywek klasowych Konkursu Czytelniczego przystąpiło 163 uczniów z klas I-III, zaś 96 uczniów z klas starszych. Każdy oddział obowiązywała inna lektura. Uczestnik konkursu miał za zadanie wylosować fragment z obowiązującej książki i najpiękniej jak potrafi, w obecności klasy i komisji konkursowej, przeczytać wylosowany urywek. Zmagania czytelnicze zostały przeprowadzone w dniach 8 – 15 stycznia.
LAUREACI KLASOWI:
- KLASY I: H. Ficek i W. Walaszczyk; J. Butowski; F. Bartkowski
- KLASY II: K. Ciesielski; M. Chmal; M. Szumowska
- KLASY III: A. Swat; O. Pawłowska; A. Słomiński
- KLASY IV: B. Ostrowski IVa
- KLASY V: O. Janas
- KLASY VI: A. Walaszczyk i G. Kwieciński; A. Szwoch i A. Paśko
- KLASY VII: J. Suchcicka i M. Paradzewska; M. Szura
- KLASY VIII: L. Wojcieszkiewicz VIIIa
Finałowe rozgrywki między klasami odbyły się dnia 15 stycznia 2024 roku o godzinie 11.10 w bibliotece szkolnej. Komisja konkursowa miała trudne zadanie z wyłonieniem najpiękniej czytających uczniów, ponieważ poziom był bardzo wyrównany. Wszyscy uczestnicy wypadli bardzo dobrze, ale najlepszymi okazali się:
-
Hanna Ficek z klasy Ia
-
Krzysztof Ciesielski z klasy IIa
-
Oliwia Pawłowska z klasy IIIb
-
Bartosz Ostrowski z klasy IVa
-
Oskar Janas z klasy Va
-
Amelia Szwoch z klasy VIb
-
Maja Paradzewska z klasy VIIa
-
Lena Wojcieszkiewicz z klasy VIIIa
Zwycięskich uczniów czekają dalsze wyzwania, ponieważ wezmą oni udział w Powiatowym Konkursie Czytelniczym „Z Książką na Ty”, który odbędzie się w dniach 7-9 maja w Pomorskiej Bibliotece Pedagogicznej Filii w Pruszczu Gdańskim.
Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników i sukcesów w dalszych zmaganiach czytelniczych!
UROCZYSTA WIGILIA DLA KOŁA PRZYJACIÓŁ KSIĄŻKI – 14.12.2023.
W dniu 14 grudnia 2023 roku – w bibliotece szkolnej odbyła się uroczysta wigilia dla członkiń Koła Przyjaciół Książki. Przy odświętnie nakrytym stole z opłatkiem i słodyczami, zebrały się wszystkie uczennice z Koła. Na początku uroczystości nauczyciel bibliotekarz z radością przywitał wszystkich obecnych i zaprosił do wspólnego świętowania Narodzenia Bożego Dzieciątka. Rozpoczęciem wigilii było odczytanie przez jedną z uczennic fragmentu Pisma Świętego z Nowego Testamentu „Narodzenie Jezusa”. Potem nastąpiło łamanie się opłatkiem i wzajemne życzenia.
Przy wigilijnym stole były wspólne rozmowy, wspominki i opowiadania o tym, jak każda z dziewcząt spędzi tegoroczny wieczór wigilijny i święta Bożego Narodzenia. Opowiadano też o własnych rodzinnych zwyczajach i tradycjach świątecznych, o rodzicach, rodzeństwie, dziadkach. Uczennice mówiły również o planach na przyszłość w nadchodzącym 2024 roku.
Na zakończenie nauczyciel bibliotekarz zaintonował kolędę „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, która została uroczyście odśpiewana przez wszystkich zebranych.
JESIENNE WARSZTATY CZYTELNICZE WYDAWNICTWA ZAKAMARKI – 13.10.2023.
Tradycją stały się już coroczne wizyty przedstawicieli wydawnictwa „Zakamarki” w naszej szkole. W tym roku gościli oni w dniach 13 i 16 października 2023 roku, z warsztatami dla klas starszych IV i V oraz młodszych II i III. Uczniowie młodszych oddziałów mieli okazję poznać bohaterów bardzo poczytnej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, zaś uczniowie klas starszych poznali bohaterów i niektóre przygody zawarte w innej popularnej serii „Dawid i Larisa”, autorstwa Martina Widmarka.
Łamigłówki, szyfry, zagadki i tajemnicze wydarzenia, zręcznie powiązane z informacjami z różnych dziedzin nauki nadal okazują się, już dla kolejnych pokoleń czytelników, bardzo ciekawe i wciągające. Uczestnicy warsztatów z dużą ciekawością i w skupieniu oglądali prezentację multimedialną oraz słuchali fragmentów książek – sugestywnie czytanych przez prowadzących. Same warsztaty są bezpłatne, ale po spotkaniu chętni uczniowie mogli zakupić, po atrakcyjnych cenach, wybraną serię książek i inne tytuły wydawnictwa Zakamarki. Biblioteka szkolna również dysponuje wszystkimi tytułami tych serii, a po warsztatach nastąpił znaczny wzrost zainteresowania i wypożyczeń prezentowanych na spotkaniach książek.
SZKOLNY KONKURS „NAJLEPSZY CZYTELNIK” 2022/2023 ROZSTRZYGNIĘTY
Co roku wszyscy uczniowie – czytelnicy biblioteki szkolnej, biorą udział w Szkolnym Konkursie ”Najlepszy Czytelnik”. W tym roku szkolnym laureatami zostali:
Najlepsi czytelnicy w klasach I – III
- I miejsce – Marcel Paczewski z klasy IIb
- II miejsce – Diana Pilypenko z klasy IIa
- III miejsce – Weronika Zubowicz z klasy IIa
- IV miejsce – Vincent Nawrocki z klasy IIIa
Najlepsi czytelnicy w klasach IV – VIII
- I miejsce – Lena Masternak z klasy IVa
- II miejsce – Julia Beke z klasy IVa
- III miejsce – Kornelia Rydel z klasy IVb
- III miejsce – Roksana Bukowska z klasy VIIIc
Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
Najlepiej czytającymi klasami okazały się IIa i IIIc oraz IVa i IVb.
Wielkie podziękowania dla wychowawców i uczniów!!!
KONKURS „NAJPIĘKNIEJSZY ZESZYT LEKTUR” ROZSTRZYGNIĘTY W ROKU 2023
Już od wielu lat w naszej szkole uczniowie klas I-III uczestniczą w Szkolnym Konkursie Czytelniczym „Najpiękniejszy Zeszyt Lektur”.
W drugiej połowie czerwca 2023 roku nastąpiło jego rozstrzygnięcie. Dzieci z klas pierwszych i drugich złożyli ogółem 40 lekturników. Jury
miało dużo pracy z oceną i wybraniem najpiękniejszych. Niektóre zeszyty posiadały opisy ponad setki przeczytanych książek. Uczestnicy
bardzo się napracowali, włożyli wiele wysiłku i czasu w ich prowadzenie.
Laureatami zostali następujący uczniowie:
Klasy I
- I miejsce: Seweryn Łobejko z klasy Ia
- I miejsce: Igor Wrześniewski z klasy Ia
- II miejsce: Mateusz Balcewicz z klasy Ib
- II miejsce: Maja Kuklińska z klasy Ib
- II miejsce: Polina Moroz z klasy Ib
- III miejsce: Emilia Tkachenko z klasy Ib
Wyróżnienia
- Zuzanna Bień – klasa Ib
- Maja Warmbier – klasa Ib
- Kacper Kordalski – klasa Ib
Klasy II
- I miejsce: Marcel Paczewski z klasy IIb
- I miejsce: Weronika Zubowicz z klasy IIa
- II miejsce: Kacper Koszałka z klasy IIa
- II miejsce: Jan Soból z klasy IIa
- III miejsce: Szymon Cysewski z klasy IIb
Wyróżnienia:
- Michał Omernik z klasy IIa
- Artur Hinzke z klasy IIa
- Igor Maciusiewicz z klasy IIa
Wszyscy uczestnicy Konkursu za zdobyte miejsca, wyróżnienia i udział otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.
SERDECZNE GRATULACJE!!!
SUKCES SZKOŁY I UCZNIÓW W POWIATOWYM KONKURSIE CZYTELNICZYM
Uroczyste wręczenie nagród w Powiatowym Konkursie Czytelniczym „Z Książką na Ty” odbyło się dnia 7 czerwca w Szkole Podstawowej w Kłodawie. Nasza szkoła na 19 szkół uczestniczących zdobyła w nim I miejsce wspólnie z SP Straszyn.
Laureatami zostali:
Kategoria „Znajomość lektury”:
- II miejsce – Oliwia Pawłowska z klasy IIb
- II miejsce – Lena Masternak z klasy IVa
- II miejsce – Alicja Reluga z kasy VIIa
Kategoria „Piękne Czytanie”:
- II miejsce Liliana Górska z klasy Ia
- II miejsce Lena Wojcieszkiewicz z klasy VIIa
- II miejsce Jakub Reszka z klasy VIIIa
Gratulacje dla laureatów!
SUKCES NASZYCH UCZENNIC W POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM POEZJI ZYGMUNTA BUKOWSKIEGO
W dniu 2 czerwca odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie. Dwie nasze uczennice wzięły w nim udział. Na poziomie klas IV-VI – pierwsze miejsce zdobyła Lena Masternak z klasy IVa, zaś na poziomie klas VII-VIII – drugie miejsce zdobyła Lena Wojcieszkiewicz z klasy VIIa.
SPOTKANIE Z PISARKĄ GRAŻYNĄ BĄKIEWICZ
Dnia 31 maja 2023 roku, na zaproszenie Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku nasza młodzież z Koła Przyjaciół Książki działającego w bibliotece szkolnej, miała możliwość uczestniczenia w spotkaniu autorskim ze znaną i poczytną pisarką – Grażyną Bąkiewicz. Spotkanie odbyło się o godzinie 12.00 w Bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku i było ukierunkowane na promocję książki pod tytułem „Kto tu rządzi. Demokracja od podwórka.”
Autorka przybliżyła zebranym pojęcie demokracji, jej ważności i niezbędności do swobodnego i godnego życia każdego z obywateli. Podkreśliła jak ważne jest ciągłe zabieganie i dbanie o nią, aby nie dopuścić do dyktatury. Podczas spotkania odbyło się wręczenie nagród pedagogom za najlepszy scenariusz o demokracji, na podstawie książki Grażyny Bąkiewicz „Kto tu rządzi. Demokracja od podwórka”. Laureaci otrzymali dyplomy i cenne nagrody.
W końcowej części spotkania uczniowie mieli okazję bezpośredniej rozmowy z pisarką, zadając ciekawe pytania dotyczące jej twórczości, ulubionych bohaterów, inspiracji do pomysłów na nowe książki, współpracy z ilustratorem i innych. Po zakończeniu wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele mogli zakupić książkę o demokracji i otrzymać cenny autograf z dedykacją od samej autorki.
AKCJA CZYTELNICZA BOOKCROSSING „UWOLNIJ KSIĄŻKĘ – PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ”
Książki do akcji Czytelniczej Bookcrossing „Podziel się książką” mają już stałe miejsce w szkole. Tytuły pozyskiwane do aktywnych działań na rzecz upowszechniania czytelnictwa stoją teraz swobodnie na zgrabnym, kolorowym regale, vis- a- vis wejścia głównego do naszej placówki.
Regał został bezpłatnie wykonany przez firmę Smurfit Kappa z Pruszcza Gdańskiego, a pięknie ozdobiły go dzieci z klasy IIIc, pod kierunkiem Pani Bożeny Dziergowskiej. Będzie nam długo służył, a książki na nim stojące są teraz w zasięgu ręki. Prosimy jednak o wymianę, a nie tylko zabieranie książek na własność. Akcja ma na celu wspólne dzielenie się książką. Zatem dzielmy się i czytajmy!
„PASOWANIE NA CZYTELNIKA” Z MUZYKĄ I PIOSENKĄ
W wiosenny, ale zimny i pochmurny poranek, dnia 3 kwietnia 2023 roku o godzinie 10.10, uczniowie klas pierwszych uroczyście obchodzili święto książki i czytania, czyli „Pasowanie na Czytelnika”. W ten szczególny dzień, do dużej sali gimnastycznej bardzo licznie przybyli zaproszeni goście: Rodzice i Dziadkowie pasowanych pierwszaków, na czele z Panią Dyrektor – Elżbietą Działoszewską i Panią Wicedyrektor – Bożeną Kisiel.
Na tle kolorowej dekoracji, specjalnie przygotowanej na tę okazję, ustawiły się trzy pierwsze klasy. W odświętnych strojach, ubrani na galowo uczniowie z przejęciem i talentem recytowali poważne, ale też dowcipne wierszyki o książce, bibliotece i czytaniu. Były także przejmujące prośby książek o troskę i dbałość do każdego z czytelników.
Kulminacyjnymi momentami uroczystości było ślubowania czytelnicze, a następnie pasowanie każdego ucznia na czytelnika biblioteki szkolnej. Podniosłej ceremonii pasowania dokonały obie Panie Dyrektor wraz z nauczycielem bibliotekarzem. Czytelnicze święto wzbogaciły piosenki, pięknie wykonane przez uczniów oraz muzyka, wspaniale wykonana na organach przez Mateusza – ucznia klasy Ia i na perkusji przez Bartka – ucznia klasy IIIa. Na zakończenie, wszystkie dzieci obdarowane zostały barwną zakładką do lektury, lizakiem oraz wartościową książką i graficznym alfabetem, ufundowanym przez Instytut Książki w Warszawie.
KONKURS „NAJLEPSZY CZYTELNIK W SZKOLE” ZA I SEMESTR ROKU 2022/2023 ROZSTRZYGNIĘTY- 30.01.2023.
Jak co roku, uczniowie i wszystkie klasy w szkole, począwszy od I do VIII, biorą udział w Szkolnym Konkursie Czytelniczym „Najlepszy Czytelnik”. W tym konkursie decyduje ilość wypożyczonych i przeczytanych książek, znajdujących się w bibliotece szkolnej. Najlepiej czytającymi uczniami i klasami w szkole, pod względem czytelnictwa, są już od wielu lat roczniki najmłodsze. W I semestrze najlepiej wypożyczającymi są:
Najlepsze klasy w edukacji wczesnoszkolnej :
- I miejsce klasa IIa – średnia na ucznia 31,3 wypożyczonej książki,
- II miejsce klasa IIIc – średnia na ucznia 17,1 wypożyczonej książki,
- III miejsce klasa Ia – średnia na ucznia 12,7 wypożyczonej książki.
Najlepsi czytelnicy edukacji wczesnoszkolnej
- I miejsce – Marcel Paczewski z klasy IIa,
- II miejsce – Diana Pilypenko z klasy IIa,
- III miejsce – Weronika Zubowicz z klasy IIa.
Najlepsze klasy na poziomie IV – VIII
- I miejsce klasa IVa – średnia na ucznia 6,9 wypożyczonej książki,
- II miejsce klasa IVb – średnia na ucznia 5,7 wypożyczonej książki,
- III miejsce klasa VIa – średnia na ucznia 4,4 wypożyczonej książki.
Najlepsi czytelnicy w klasach IV – VIII
- I miejsce – Lena Masternak z klasy IVa,
- II miejsce – Julia Beke z klasy IVa
- III miejsce – Cornelia Rydel z klasy IVb i Kinga Sikora z Va
SERDECZNE GRATULACJE DLA NAJLEPSZYCH CZYTELNIKÓW!
WIGILIA W BIBLIOTECE – 21.12.2022.
„Bóg się rodzi moc truchleje”
21 grudnia 2022 roku w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie opłatkowe dla uczennic działających w Kole Przyjaciół Książki. Miało ono specjalną oprawę i klimat związany ze świętami Narodzenia Bożego Dzieciątka. Odpowiednio przygotowany stół, na którym królował opłatek, na tle uroczego stroika z maskotką świąteczną, wykonanymi przez mamy uczennic z klasy VIIb, świadczył o wyjątkowości chwili. Specjalne miejsce na świątecznym stole zajmowało Pismo Święte. Następnie ciastka i napoje dopełniały całości.
Uroczystość rozpoczęła się odczytaniem przez uczennicę z klasy VIIa fragmentu Ewangelii Świętego Łukasza „Narodzenie Jezusa”. Potem nastąpiło łamanie się opłatkiem i indywidualne, dla każdej z uczestniczek, życzenia tego co najlepsze, najzdrowsze i szczęśliwe. Spotkanie przebiegało w miłej, pogodnej atmosferze. Każda z uczennic opowiadała o zwyczajach świątecznych w swoich rodzinnych domach. Każda dzieliła się wspomnieniami jak cennymi podarkami.
Pięknych, zdrowych, pełnych pokoju i radości świąt Narodzenia Pańskiego!
BOOKCROSSING W NASZEJ SZKOLE
Od 1 stycznia 2023 roku pragniemy, aby akcja bookcrossing zagościła w naszej szkole.
Akcja ta ma na celu dzielenie się książkami. Wystarczy przynieść z domu do szkoły książkę, którą się już przeczytało i zostawić na specjalnie przygotowanej półce w przedsionku wejścia głównego szkoły. Następnie można wybrać sobie inną pozycję, którą ktoś już wcześniej tam pozostawił i po przeczytaniu oddać, kładąc w to samo miejsce. Taka wymiana książek jest dodatkową zachętą do czytania. Na pewno w Państwa domach znajdują się pozycje, które zostały przeczytane i już do nich nie wracacie.
WYDAWNICTWO ZAKAMARKI PONOWNIE ZAGOŚCIŁO W MURACH ŁĘGOWSKIEJ SZKOŁY- 28.10.2022.
„Bycie dorosłym nie oznacza, że wszystko rozumiemy”
W październikowy poranek przybyło do naszej szkoły dwoje, dobrze znanych już łęgowskim uczniom, przedstawicieli poznańskiego wydawnictwa Zakamarki. Tym razem tematem warsztatów czytelniczych były przygody dziewczynki Karusi – na podstawie książki Asy Lind pod tytułem „Piaskowy Wilk”. Warsztaty przygotowane były dla dzieci z oddziałów młodszych i wzięły w nich udział klasy: IIIa, IIIb, IIIc, IIa, IIb. Uczniowie przybyli na to miłe wydarzenie czytelnicze do sali 34, odświętnie ubrani i gotowi na poznanie nowej bohaterki dziecięcych książek.
Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się kilku ciekawych informacji o autorce. Asa Lind jest szwedzką pisarką, urodzoną w drugiej połowie XX wieku, w małej wiosce na północy Szwecji. Dorastała w licznej rodzinie, jej dzieciństwo było spokojne, spędziła je w otoczeniu miejscowej przyrody i natury. Bohaterka jednej z jej książek, Karusia także spędza swoje dzieciństwo wśród natury. Na plaży obok domu poznaje Piaskowego Wilka, który pozwala dziewczynce radzić sobie z emocjami, lepiej zrozumieć samą siebie, otaczający świat, dorosłych. Pokaz multimedialny połączony był ze wspaniałym i sugestywnym czytaniem fragmentów książki. Warsztaty miały na celu zachęcić uczestników do sięgania po dobrą, wartościową literaturę. Na zakończenie chętni uczniowie mogli zakupić książki tego wydawnictwa, między innymi „Piaskowego Wilka”.
WARSZTATY CZYTELNICZE
ZDOLNI Z POMORZA – SPOTKANIE AUTORSKIE Z PISARKĄ KATARZYNĄ RYRYCH W POMORSKIEJ BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ
Młodzi ludzie ze Szkolnego Koła Przyjaciół Książki naszej szkoły wzięli udział w ciekawym spotkaniu autorskim ze znaną pisarką dla dzieci, młodzieży i dorosłych – Panią Katarzyną Ryrych. Spotkanie odbyło się 30 października 2022 roku w siedzibie Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku, w ramach Projektu „Zdolni z Pomorza”. Autorka, Katarzyna Ryrych, to laureatka wielu nagród i wyróżnień, zna swoją wartość i potencjał. Ceni prawdę i szczerość. W swych książkach ukazuje historie skomplikowanego życia bohaterów, ich chęć lub niechęć do zmian. Nie boi się trudnych tematów.
W trakcie spotkania opowiadała o sobie, o swoim dorastaniu, buncie i niezgodzie na kłamstwo i fałsz, a także o tym jak znajduje tematy do swoich książek, jak tworzy postacie, które powołuje do literackiego życia. Jej niezgoda na biedę, przemoc i agresję przejawia się w działaniu. Niedawno była na Ukrainie z transportem pomocy humanitarnej dla tego objętego wojną kraju. W trakcie przejazdu przez ukraińską ziemię, niedaleko od samochodu którym jechała, wybuchł pocisk. Na szczęście nikomu nic się nie stało, jedynie wpłynęło to negatywnie na słuch autorki. Na zakończenie spotkania uczestnicy zadawali Pani Katarzynie Ryrych wiele pytań dotyczących jej pracy i życia osobistego. Po spotkaniu pisarka podpisywała swoje książki przyniesione przez uczniów i nauczycielki bibliotekarki. Nasza biblioteka również wzbogaciła się o autograf i wpis w jednej z książek jej autorstwa.
UROCZYSTE MAJOWE ”PASOWANIE NA CZYTELNIKA” KLAS PIERWSZYCH
Dzień 19 maja 2022 roku okazał się wyjątkowo ciepły i słoneczny. W to piękne, wiosenne przedpołudnie o godzinie 10.10, uczniowie klas pierwszych przystąpili do ślubowania czytelniczego. W dużej sali gimnastycznej, która na tę uroczystość została odpowiednio przygotowana, na tle kolorowych dekoracji, pierwszoklasiści wypowiedzieli rotę ślubowania. Wszyscy byli odświętnie ubrani i przejęci ważnością chwili. Niektórzy śmiało, a inni z zawstydzeniem spoglądali na zgromadzoną widownię, wyławiając uśmiechnięte twarze swoich najbliższych.
Na to ważne dla uczniów wydarzenie zostali zaproszeni, Pani Dyrektor i Wicedyrektorzy Szkoły oraz wszyscy Rodzice, którzy bardzo licznie przybyli. Po dwóch latach pandemii, będącej na ten czas w odwrocie, wreszcie mogli bezpośrednio towarzyszyć swoim pociechom, w tej niecodziennej dla nich chwili. Dzieci pod kierownictwem swoich wychowawczyń i nauczyciela bibliotekarza przygotowały wesołe, a także poważne wierszyki o bibliotece, książkach i czytaniu. Były one przeplatane rytmicznymi piosenkami.
Słowa ślubowania zostały wypowiedziane w skupieniu i z powagą przez wszystkich uczniów. Po ślubowaniu, Pani Dyrektor Szkoły Elżbieta Działoszewska i Pani Wicedyrektor, Bożena Kisiel wraz z bibliotekarzem dokonały „Pasowania”, dotykając książką ramienia każdego dziecka. Dwa najważniejsze momenty w całej uroczystości, czyli „Ślubowanie” i „Pasowanie” przebiegły w bardzo uroczystej i podniosłej atmosferze. Wszyscy uczniowie dostali na pamiątkę estetyczne zakładki do książek i lizaki. Na zakończenie Pani Dyrektor, w krótkich słowach podkreśliła wagę książki i czytania w życiu człowieka oraz podziękowała małym artystom za występ, a Rodzicom za przybycie. Na koniec wszyscy uczestnicy: uczniowie z rodzicami i nauczyciele ustawili się do wspólnego zdjęcia.
UROCZYSTA WIGILIA CZŁONKÓW KOŁA PRZYJACIÓŁ KSIĄŻKI
„Cicha noc, święta noc.
Pokój niesie ludziom wszem.”
Aby uczcić święta Narodzenia Bożej Dzieciny, biblioteka szkolna wraz z członkami Koła Przyjaciół Książki zorganizowała uroczystość wigilijną. Odbyła się ona po lekcjach, z zachowaniem reżimu sanitarnego, 15 grudnia 2021 roku w pomieszczeniu biblioteki. Uroczystość rozpoczęła jedna z uczennic odczytując fragment Pisma Świętego z Ewangelii Świętego Łukasza „Narodzenie Jezusa”. Następnie nauczyciel bibliotekarz rozdał uczestnikom opłatek. Ze względu na pandemię nie było dzielenia się opłatkiem, ale były szczere życzenia zdrowia, szczęścia, radości oraz spokoju i pokoju na świecie.
W spotkaniu wigilijnym brały udział dwie uczennice z Ukrainy, które opowiedziały jak u nich obchodzi się święta. Potem, każda z uczestniczek wspominała, w jaki sposób obchodzi się czas świąteczny w polskich domach i jakie zwyczaje kultywują ich rodziny. Opowieściom nie było końca. Każda z uczennic chętnie dzieliła się przeżyciami świątecznymi z ubiegłych lat. Na zakończenie wszyscy odśpiewali kolędę „Przybieżeli do Betlejem pasterze”.
CYKL ZAJĘĆ CZYTELNICZYCH „Z KSIĄŻKĄ OD KORZENI” DLA UCZNIÓW MŁODSZYCH KLAS
Na początku września 2021 roku nasza szkoła otrzymała od przedsiębiorstwa Smurfit Kappa z Pruszcza Gdańskiego dwa grube, solidne drzewka wykonane z kartonu. Jedno z nich trafiło do biblioteki szkolnej. Po ustawieniu na nim książek dla dzieci, okazało się doskonałe do wykorzystania jako teatrzyk. Na przełomie września i października, uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej wzięli udział w cyklu zajęć z dobrą książką, połączonych z teatrzykiem kukiełkowym, przygotowanych przez nauczyciela bibliotekarza.
Doskonałą książką do tego typu przedsięwzięć okazała się historia o skarpetkach, pod tytułem „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, autorstwa Justyny Bednarek. Uczestnicy zajęć z uwagą śledzili losy jednej z jedwabnych skarpetek, która wymknęła się z kosza na brudną bieliznę i została gwiazdą filmową. Nie zapomniała ona jednak o swej bliźniaczej siostrze – prawej skarpetce i zapewniła jej dobrą starość w pięknym domu z ogródkiem. Zajęcia przyczyniły się do popularyzacji wszystkich książek z serii o skarpetkach i wydatnie wzrosły wypożyczenia, tych i innych pozycji autorstwa Justyny Bednarek.
SPOTKANIE ZE SŁAWNYM PODRÓŻNIKIEM JACKIEM PAŁKIEWICZEM
W dniu 28 października 2021 roku młodzież z naszej szkoły miała możliwość uczestniczenia w spotkaniu autorskim, które odbyło się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku. Na spotkanie została zaproszona chętna młodzież z klas ósmych naszej szkoły. Spotkanie ze znanym reportażystą, pisarzem i podróżnikiem zostało zorganizowane w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”. W trakcie prawie trzygodzinnego pokazu uczestnicy dowiedzieli się o wielu interesujących faktach z życia i niezwykłych wyprawach tego wyjątkowego człowieka.
Po spotkaniu uczestnicy, w większości uczniowie trójmiejskich szkół morskich, zadawali gościowi pytania, a Jacek Pałkiewicz chętnie na nie odpowiadał. Okazało się, że jego pasje podróżnicze i poznawcze zaczęły się od słuchania, a później samodzielnego czytania książek o tematyce podróżniczej, które rozpaliły w nim wyobraźnię i chęć poznawania świata. Determinacja i późniejsze szczęśliwe zbiegi okoliczności pozwoliły mu realizować swoje marzenia.
WARSZTATY CZYTELNICZE WYDAWNICTWA ZAKAMARKI DLA KLAS IV I V
Jesienią, tradycyjnie już przedstawiciele wydawnictwa Zakamarki, zawitali do naszej szkoły z ciekawymi warsztatami czytelniczymi. 25 października 2021 roku uczniowie klas czwartych i piątych przybyli do sali numer 30, aby poznać nowych bohaterów i ich przygody. Klasy czwarte miały zajęcia pod hasłem „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” z serii Dawid i Larysa, zaś klasy piąte miały zajęcia na podstawie książki „Wojna oliwkowa” z serii Tsatsiki.
Uczniowie na warsztatach poznali interesujące i pełne przygód perypetie trójki bohaterów, z których dwoje było młodymi detektywami z książek Martina Widmarka, trzeci bohater, to chłopiec o dziwnym imieniu Tsatsiki, z książek Moni Nilsson. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wielu ciekawych wiadomości o autorach tych historii, jak też o układzie okresowym pierwiastków chemicznych oraz budowie niektórych z nich. Część informacji dotyczyła samej Grecji, jej położenia, dziejów, kultury i kuchni.
Po warsztatach uczniowie mieli możliwość obejrzeć wszystkie części z omawianych serii wydanych przez wydawnictwo Zakamarki, ale też mogli zakupić wybraną przez siebie pozycję. Wszyscy uczniowie i uczestnicy warsztatów mogą korzystać z księgozbioru biblioteki szkolnej, która te wszystkie pozycje ma w swoich zbiorach. Uczniowie chętnie wzięli udział w warsztatach, byli zainteresowani ich treścią i przebiegiem.
OSIĄGNIĘCIA I SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSACH PLATYCZNYCH I LITERACKICH
ZORGANIZOWANYCH PRZEZ PEDAGOGICZNĄ BIBLIOTEKĘ WOJEWÓDZKĄ W GDAŃSKU – styczeń – luty 2021 r.
Konkursy, konkursy, konkursy! Można wybierać i przebierać taka ich ilość się pojawia. W naszej szkole uczniowie biorą udział w licznych konkursach, popularnością cieszą się między innymi te organizowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Gdańsku. Klasy starsze zostały przez wychowawców powiadomione online o Konkursie „Sleeveface książka w zimowej scenerii”. Trzeba było zrobić zdjęcie ulubionej książki, ciekawie i z pomysłem komponowanej w zimowy pejzaż.
W dniach 18 – 22 stycznia 2021 roku biblioteka wraz z wychowawczynią klasy Ib, Panią Agnieszką Suchcicką, zorganizowała eliminacje szkolne dla klas 0 – III do Konkursu Plastycznego „Mój zwierzak – mój przyjaciel”, Konkursu Literackiego „Zimowa rymowanka – piszemy wiersze o zimie”, Konkursu Plastyczno-Literackiego „Komiksowe przygody literackiego bohatera”. We wszystkich konkursach łącznie wzięło udział 107 dzieci. Najwięcej, bo 63 prace wpłynęły na Konkurs Plastyczny, pozostałe na Konkurs Literacki i jedna praca na komiks. Komisja konkursowa złożona z nauczyciela plastyki, nauczyciela logopedy i nauczyciela bibliotekarza uznała, że 64 prace mogą być wysłane na konkurs wojewódzki. Rodzice musieli je wysłać online do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursach zostały nagrodzone lizakami i cukierkami.
Ogłoszenie wyników przez PBW nastąpiło 5 lutego. Okazało się ze nasi uczniowie też zostali laureatami w tych konkursach. W Konkursie Plastycznym III miejsce zdobył uczeń klasy Ia Kuba Kopczyk, a wyróżnienie otrzymała Lena Lipińska z klasy IIIb. W konkursie Literackim uzyskaliśmy również III miejsce, zdobył je Mateusz Kalinowski z klasy IIIb. Konkurencja była wielka, bo na konkursy z całego województwa pomorskiego wpłynęło aż 748 prac. Liczyła się pomysłowość, samodzielność i oryginalność. Z nagrodzonych prac i nie tylko, zostanie wykonana wystawa, którą będzie można oglądać w przedsionku naszej szkoły. Dla wszystkich uczestników, a szczególnie laureatów serdeczne gratulacje!!!
DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE
Na czas zawieszenia zajęć lekcyjnych uruchamiamy „domową bibliotekę”. W tym celu udostępniamy link do folderu, w którym będą umieszczane materiały proponowane przez bibliotekę szkolną. Zachęcam do korzystania:
Link do dysku: — — CIEKAWE MATERIAŁY – BIBLIOTEKA — —
SPOTKANIE ON-LINE Z PISARKĄ ZOFIĄ STANECKĄ DLA UCZNIÓW KLAS I-III – 13-17.10.2020 r.
W czasie trwania Festiwalu Literatury dla Dzieci od 13 do 17 października uczniowie klas młodszych naszej szkoły mieli możliwość wzięcia w nim udziału. Ze względu na pandemię były duże ograniczenia w bezpośrednich spotkaniach ze znanymi i lubianymi autorami książek dla małych czytelników, dlatego w ramach współpracy biblioteki szkolnej z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Gdańsku otrzymaliśmy dostęp on-line na jedno ze spotkań.
W dniu 16 października 2020 roku w godzinach od 10.00 do 11.00 wszystkie klasy I-III, które w tym czasie miały lekcje wzięły udział w spotkaniu z pisarką Zofią Stanecką pod hasłem „Jej wysokość Basia”. Autorka znana jest między innymi z popularnej serii książek o Basi. W pierwszej części spotkania pisarka bardzo ciekawie opowiadała o tym jak powstaje druk, jak powstaje książka, jak tworzy się bohatera. Drugą część spotkania poświęciła tworzeniu opowieści i bohatera przy udziale dzieci. Te, które bezpośrednio uczestniczyły w spotkaniu podpowiadały pisarce jak ma rysować tę postać oraz wymyślały dla niej przygody.
Nasi uczniowie z ciekawością słuchali i śledzili na ekranie wszystkie poczynania odbywające się w trakcie spotkania, zaś po jego zakończeniu dostały zadanie, aby samemu w głowie wymyślić jakąś opowieść i stworzyć własnego bohatera. Niektóre dzieci z wielkim zapałem przystąpiły do pracy. Wspaniałe, pełne fantazji i bogate w kolory obrazki wyszły im znakomicie. Można je podziwiać na zdjęciach poniżej tekstu.
WARSZTATY CZYTELNICZE Z WYDAWNICTWA ZAKAMARKI DLA KLAS CZWARTYCH I PIĄTYCH – 13.10.2020 r.
W dniu 13 października 2020 roku w naszej szkole gościł przedstawiciel wydawnictwa ZAKAMARKI z cyklem warsztatów czytelniczych, pod hasłem „Tsatsiki i wojna oliwkowa”. Tym razem spotkania przeznaczone były dla uczniów klas czwartych i piątych. Tradycyjnie połączono je z sugestywnym czytaniem fragmentów serii książek o pewnym chłopcu, który nosi oryginalne imię Tsatsiki. Czytane teksty uzupełniane były pokazem multimedialnym i ciekawymi opowieściami o Grecji, skąd pochodzi ojciec chłopca, głównego bohatera tej serii.
Podczas warsztatów, uczniowie dowiedzieli się między innymi o tym, gdzie dokładnie leży Grecja, jakie morza otaczają jej południowe granice, jak wygląda flaga tego kraju i co oznaczają kolory na niej umieszczone. Zaskoczeniem dla wszystkich była informacja o tym, że hymn Grecji liczy aż 158 zwrotek, ale oficjalnie używa się tylko dwóch, zaś najwyższa góra Mitikas liczy prawie 3 tysiące metrów wysokości. Informacje o bogactwie kultury, gajach oliwnych i rozmaitości kuchni greckiej uzupełniały cały przekaz i podsycały ciekawość do poznania przygód Tsatsikiego.
Po spotkaniu uczestnicy warsztatów, po atrakcyjnych cenach, mieli możliwość zakupu wszystkich tytułów serii książek: „Tsatsiki”, „Dawid i Larisa”, „Tajemnice” i innych. Wydawnictwo Zakamarki znajduje się w Poznaniu i wydaje literaturę skandynawską, która cieszy się między innymi w Polsce coraz większym powodzeniem. Biblioteka szkolna posiada w swych zbiorach także bogatą ich kolekcję oraz wszystkie tytuły tych serii.
PASOWANIE KLAS DRUGICH NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ – 12.10.2020 r.
Przysłowie głosi „Co się odwlecze, to nie uciecze” i tak rzeczywiście było z uroczystością „Pasowanie na Czytelnika”, w obecnych klasach drugich. Odbyło się, już teraz bez przeszkód, w dniu 12 października 2020 roku. Wiosenna pandemia i zamknięcie szkół uniemożliwiło uczniom przystąpienie do ślubowania w ustalonym terminie. Na dzisiejsze święto do świetlicy szkolnej o godzinie 11.10 przybyły w komplecie klasy IIa, IIb, IIc, na czele z wychowawczyniami. Na tle kolorowych dekoracji, specjalnie przygotowanych z tej okazji, drugoklasiści pięknie i z przejęciem deklamowali wierszyki i piosenkę o książce, podkreślając możliwości i wielką wartość jaką posiada słowo pisane, zawarte w dobrej książce.
Słowo mówione było wzbogacone muzyką. Piosenki o bajkach i zaletach książki i czytania zaśpiewały uczennice z klasy VIIc i VIIIa. Kulminacyjnym momentem uroczystości było ślubowanie, a następnie pasowanie wszystkich uczniów klas drugich na czytelników szkolnej biblioteki. Pasowania dokonali wicedyrektorzy w osobach, Pani Bożeny Kisiel i Pana Marcina Krawisza, na czele z Dyrektor Szkoły, Panią Elżbietą Działoszewską. Wszyscy pasowani czytelnicy otrzymali ręcznie wykonane przez uczniów klas starszych zakładki do książek. Po uroczystości uczniowie klas drugich udali się do biblioteki na lekcję biblioteczną. Było to prawdziwe święto książki i czytania połączone z teatrem kamishibai.
Całą uroczystość w postaci zdjęć i zgrabnego filmiku nakręciła Pani Agnieszka Suchcicka, aby Rodzice i Dziadkowie mieli możliwość chociaż pośrednio uczestniczyć w tym ważnym dla ich dzieci i wnuków wydarzeniu, ponieważ ze względu na obostrzenia pandemiczne nie mogli być na nim obecni.
List do Rodziców i Uczniów od Biblioteki szkolnej
PRZYDATNE LINKI:
www.wydawnictwodwiesiostry.pl/materialy_do_pobrania/
„PINOKIO” na youtube.pl
https://www.empik.com/czas-w-domu
https://wolnelektury.pl/
WIELKI SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W POWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM „BOHATEROWIE WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI” – 26.02.2020 r.
Od wielu już lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką – Filię w Pruszczu Gdańskim oraz Starostwo Powiatowe. W ramach kształtowania postawy patriotycznej i obchodów Roku Wolności i Solidarności, ustanowionego w 2019 roku przez Sejmik Województwa Pomorskiego już tradycyjnie konkurs ten rozpisano na wszystkie szkoły Powiatu Gdańskiego. Tym razem trzeba było stworzyć komiks pod hasłem „Bohaterowie Wolności i Solidarności”. Nasi uczniowie również wzięli w nim udział.
Na początku października 2019 roku, został ogłoszony Szkolny Konkurs Plastyczny na komiks o takiej samej tematyce i był przeznaczony dla uczniów klas VII i VIII. Aby odpowiednio przygotować się do tematu, uczniowie wypożyczali w bibliotece szkolnej materiały i książki o wydarzeniach i postaciach, którym poświęcili swoje prace. Na zmagania powiatowe wybrano dziewięć najlepszych prac, które zostały zawiezione do Biblioteki Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim, gdzie wpłynęło 45 komiksów z 11 szkół, zaś do ścisłej czołówki komisja konkursowa wybrała 21 prac.
Ogłoszenie wyników nastąpiło w dniu 16 stycznia 2020 roku. Okazało się że dwa drugie, jedno trzecie i dwa wyróżnienia zdobyli uczniowie naszej szkoły! Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim, dnia 26 stycznia 2020 roku o godzinie 10.00, na które przybyli laureaci ich opiekunowie, rodzice i zaproszeni goście między innymi: Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku – Pani Małgorzata Kłos, Starosta Powiatu Gdańskiego – Pan Stefan Skonieczny, burmistrz Pruszcza Gdańskiego – Pan Janusz Wróbel.
A oto nasi nagrodzeni uczniowie:
II miejsce Klara Szostek z VIIIa i Maksymiliana Grodzka z VIIIc
III miejsce Zuzanna Stobiecka z VIIIc
Wyróżnienia:
Zuzanna Abratańska z VIIb i Konrad Baka z VIIIc
Nagrodami były wspaniałe gry planszowe, piękne notesy, kolorowe zakreślacze, długopisy, mapy Powiatu Gdańskiego i inne.
OGROMNE GRATULACJE DLA LUREATÓW!
PODZIĘKOWANIA DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW!
PIĘKNIE I Z SUKCESEM POTRAFIĄ CZYTAĆ UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY – 11-13.02.2020 r.
W dniach 11-13 lutego 2020 roku w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim odbyły się zmagania uczniów klas I-VIII szkół podstawowych Powiatu Gdańskiego w pięknym czytaniu. Święto czytania przeprowadzono w ramach Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z książką na Ty”. Trwa on cały rok i składa się z trzech etapów, pierwszym był właśnie konkurs pięknego czytania. Po wcześniejszych eliminacjach szkolnych, które odbyły się w bibliotece szkolnej naszej szkoły na początku stycznia 2020 roku, komisja konkursowa wyłoniła po jednym uczniu, z każdego poziomu nauczania na dalsze zmagania powiatowe, a były to najlepiej czytające dzieci i młodzież z poszczególnych klas.
Klasy pierwsze Szkoły Podstawowej w Łęgowie reprezentowała uczennica – Hanna Truszczyńska z Ib,
klasy drugie uczennica – Amelia Szwoch z IIb,
klasy trzecie uczennica – Julia Piątkowska z IIIb,
klasy czwarte uczennica Karolina Kuśmierska z IVb,
klasy piąte uczennica – Marta Pawlus z Vb,
klasy szóste uczennica – Martyna Szyplik z VIc,
klasy siódme uczennica – Natalia Wojcieszkiewicz z VIIa,
klasy ósme uczennica – Wiktoria Pyrczak z VIIIb.
W pierwszym dniu Powiatowego Konkursu Czytelniczego pięknie czytały klasy I i II, w drugim dniu klasy III, IV i V, zaś w trzecim dniu klasy VI, VII, i VIII. Do konkursu zgłosiło się 20 szkół z Powiatu Gdańskiego, więc konkurencja była duża i liczna.
Nasi reprezentanci dobrze się spisali, ponieważ w każdym dniu zmagań wygrywali nagrody w postaci pierwszych i drugich miejsc.
I miejsce zdobyła – Hanna Truszczyńka z Ib z poziomu klas pierwszych
I miejsce zdobyła Julia Piątkowska z IIIa z poziomu klas trzecich
II miejsce zdobyła Natalia Wojcieszkiewicz z VIIa z poziomu klas siódmych
OGROMNE GRATULACJE!!!
Rodzice czytają dzieciom
W roku szkolnym 2019/20 wiele klas edukacji wczesnoszkolnej realizuje ogólnopolski projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”. Klasa 1 b swoją przygodę z książką zaczęła od stworzenia plastelinowych stworków (czytusiów), które od tej pory stały się mieszkańcami naszej sali. Po wysłuchaniu i omówieniu lektury z wychowawcą, dzieci pokolorowały okładkę i uzupełniły lekturniki. Zaprojektowały i wykonały zakładki do książek w kształcie skarpetki. Przygotowaliśmy w sali również kącik czytelniczy, w którym zawiesiliśmy plakat projektu. Jednak najważniejszym wydarzeniem związanym z realizacją programu, było przybycie do klasy rodziców, którzy przeczytali nam wybrane baśnie Andersena. Pragniemy serdecznie podziękować p. Katarzynie Staniec i Edycie Truszczyńskiej za ogromne zaangażowanie oraz współpracę pełną ciepła i serdeczności.
OPERA OD KULIS – ZWIEDZANIE OPERY BAŁTYCKIEJ PRZEZ UCZNIÓW Z KLASY IIIA – 05.12.2019 r.
W przeddzień Mikołajek – 5 grudnia 2019 roku, w prawdziwie piękny, wyzłocony różowym słonecznym światłem dzień, uczniowie z klasy IIIa wraz z wychowawczynią, nauczycielem wspomagającym i nauczycielem bibliotekarzem przybyli w mury gmachu Opery Bałtyckiej, aby poznać niektóre jej tajemnice. Tym razem nie na spektakl, a na zwiedzanie! Już w szatni dzieci, szczególnie dziewczęta, zainteresowały się niewielką rzeźbą przedstawiającą postać młodej, delikatnej tancerki baletowej. Wizerunek tej młodej baletnicy stał się zapowiedzią przyszłych wrażeń i miłych zaskoczeń dla trzecioklasistów.
Pani przewodniczka, przywitała wycieczkę we foyer Opery. Na tle wielkich, czarno- białych zdjęć tancerzy, zapoznała uczestników z planem zwiedzania. Najpierw uczniowie weszli na widownię, skąd roztaczał się widok na scenę, po której uwijali się panowie z obsługi technicznej, montujący nową dekorację. Następnie wszyscy podeszli do barierki przy scenie, za którą w luku znajduje się miejsce dla orkiestry. Uczniowie mogli wysłuchać prób pierwszych muzyków, zajmujących swoje miejsca i ćwiczących przed próbą. Potem wszyscy przeszli koło sceny i zatrzymali się w miejscu zwanym „kieszenią sceniczną”. Tam składowane są największe dekoracje. Stamtąd, wąskimi korytarzami dzieci przeszły do magazynów kostiumowych, gdzie można było przymierzyć niektóre nakrycia głowy i akcesoria sceniczne.
Następną atrakcją dla zwiedzających była pracownia fryzjerska i charakteryzatornia. Przymiarkom licznych peruk i fryzur nie było końca. Uczniowie chcieli zobaczyć swoje oblicza w różnych, czasem dziwnych i kolorowych fryzurach. Po tych atrakcjach uczestnicy zostali zaproszeni na fragment próby baletu pod tytułem „Dziadek do orzechów”, z muzyką Piotra Czajkowskiego. W zupełnej ciszy dzieci obserwowały jak przebiegają przygotowania do tego spektaklu oraz jak trudna i mozolna jest praca tancerzy i muzyków biorących udział w przedstawieniu, by na koniec posłuchać pięknej muzyki i obejrzeć uroczy taniec. Zwiedzanie od kulis Opery Bałtyckiej, podobało się i było nowym cennym doświadczeniem w życiu każdego trzecioklasisty.
RADIO TO MAGICZNY ŚWIAT WYOBRAŹNI – KOLEJNA WIZYTA UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY W MURACH POLSKIEGO RADIA GDAŃSK – 13.11.2019 r.
Dnia 13 listopada 2019 roku już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły gościli w murach siedziby Radia Gdańsk. I tym razem naszym znakomitym przewodnikiem był Pan Jacek Czeszejko. Oprowadził wszystkich wycieczkowiczów po najciekawszych miejscach tej instytucji. Uczestnicy mieli okazję poznać najważniejsze pomieszczenia Radia, takie jak: studio nagrań, studio emisyjne, redakcję informacji, czy reżyserkę dźwięku.
Uczniowie klasy VIa, którzy tym razem zwiedzali siedzibę Radia, mogli poznać osobiście niektórych dziennikarzy i pracowników technicznych tej szacownej instytucji. Obserwowali podczas pracy szefa działu realizacji dźwięku – Pana Jacka Puchalskiego, Panią Ewę Palicką – realizatorkę programu, reporterkę – Panią Ewelinę Potocką, archiwistę zbiorów muzycznych – Pana Andrzeja Truszkowskiego. Zaś w czasie naszej obecności, w pomieszczeniach redakcji informacji, wśród swoich koleżanek dziennikarek stał znany prezenter i dziennikarz TVP3, Pan Piotr Świąc.
Radio Gdańsk powstało zaraz po wyzwoleniu w 1945 roku, ma więc ponad 70 lat. Gościło w swoich murach wielu znakomitych gości ze świata kultury, nauki, muzyki, sportu, czy polityki. Pracują tam również wysokiej klasy specjaliści w dziedzinie reportażu, dziennikarstwa publicystycznego, muzycznego, sportowego i innych. Od lat pięćdziesiątych XX wieku Polskie Radio Gdańsk nadaje swoje audycje również w języku kaszubskim. Uczniowie z ciekawością chłonęli atmosferę i niezwykłość tej wyjątkowej instytucji. Następna wizyta już wiosną.
„DUNIA I MATTIS” – BOHATEROWIE KSIĄŻEK PRZYBYLI DO NASZEJ SZKOŁY
WARSZTATY CZYTELNICZE WYDAWNICTWA ZAKAMARKI – 04.11.2019 r.
W dniu 4 listopada 2019 roku biblioteka szkolna naszej szkoły gościła przedstawicieli wydawnictwa „Zakamarki”. Spotkanie dla uczniów przygotowano na podstawie bestsellerów o dwojgu małych bohaterach, Duni i Mattisie. Autorką tej popularnej serii jest szwedzka pisarka Rose Lagercrantz, a treścią jej opowiadań są zwykłe i typowe losy pary współczesnych, kilkuletnich dzieci, ukazanie w sposób ciekawy, zabawny, pełen emocji i przeżyć. Historie opisane w tych książkach pozwalają małym czytelnikom lepiej radzić sobie z wieloma problemami dnia codziennego, a przy tym doskonale bawią i uczą.
„Szczęście”, czym jest i jak je określić? Takie pytanie zadawali na wstępie wszystkim uczestnikom osoby prowadzące warsztaty. Dzieci bardzo trafnie odpowiadały, że szczęściem jest: powrót taty z zagranicy, wizyta dziadków, czy otrzymany w prezencie piesek. Uczestnicy z ciekawością słuchali, świetnie i z wyczuciem, czytanych fragmentów książek o szkolnych perypetiach głównych bohaterów. Warsztaty były wzbogacone pokazem multimedialnym oraz zagadkami i rebusem.
Za każdym razem, wizyty „Zakamarków” są bardzo oczekiwane i pozytywnie odbierane przez małych czytelników. Wpływa to korzystnie na zainteresowania uczniów, wzbogaca ich kulturę osobistą i kulturę czytania, podnosi poziom obycia i obcowania z książką, aktywizuje czytelniczo. Pani Dyrektor Elżbieta Działoszewska docenia korzyści płynące z tych wizyt, dlatego z chęcią uczestniczy, chociażby w części tych spotkań. Po warsztatach wszyscy uczestnicy mieli możliwość zakupienia atrakcyjnych tytułów w promocyjnej cenie. Następna wizyta już wiosną!
SPOTKANIA EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW KLAS VII W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ W PRUSZCZU GDAŃSKIM – 21-23.10.2019 r.
Jesienią, już tradycyjnie, uczniowie naszej szkoły są zapraszani do Biblioteki Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim przez Panią kierownik, Joannę Kowalczyk, na zajęcia edukacyjne o tematyce historycznej. W tym roku, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i realizację priorytetu oświatowego „Kształtowanie postawy patriotycznej”, tematem spotkań był „Powrót Pomorza do Polski”. Zajęcia były przeprowadzone w formie wykładu, wzbogaconego o pokaz multimedialny. Odbyły się w dniach 21, 22, 23 października 2019 roku – dla klasy VIIa, VIIb, VIIc.
Na początku, po wysłuchaniu krótkiej prelekcji, osoba prowadząca rozdała uczniom kartki, na których mieli wpisać potrzebne informacje. W dalszej części spotkania uczestnicy obejrzeli stare dokumenty i archiwalne zdjęcia ukazujące między innymi sam moment „Zaślubin Polski z morzem”, czyli wrzucenie w fale Morza Bałtyckiego osławionego pierścienia przez generała Józefa Hallera, czy wjazd wojska polskiego na ulice Pucka. Po analizie tych zdjęć siedmioklasiści dostali nowe zadania.
W ostatniej części zajęć uczniowie obejrzeli film przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku, pod tytułem „Gra o niepodległość”. W atrakcyjnej formie ukazywał on dochodzenie Polski do niepodległości i trudy związane z włączaniem Pomorza do macierzy. Przedstawiał też znane postaci historyczne ważne dla naszej niepodległości. Spotkanie prowadziła Pani Barbara Męczykowska – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Stało się ono solidnym uzupełnieniem wiedzy o tych wydarzeniach dla naszych uczniów.
ŚWIĘTO CZYTANIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŁĘGOWIE – 16.10.2019 r.
„CAŁA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM – MIŁE SPOTKANIA PRZY WSPÓLNYM CZYTANIU”
Dnia 16 października 2019 roku w Szkole Podstawowej w Łęgowie odbyło się prawdziwe święto czytania. Dorośli oraz starsi uczniowie naszej szkoły czytali dzieciom z klas 0-IV opowiadania z książki Waldemara Cichonia, pod tytułem „Cukierku, ty łobuzie!”. O godzinie 10.15, do sali korekcyjnej, przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Pruszcz Gdański, Pani Magdalena Kołodziejczak oraz Zastępca Wójta Gminy Pruszcz Gdański, Pan Daniel Kulkowski, na czele z Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łęgowie, Panią Elżbietą Dziełoszewską. To szacowne grono jako pierwsze rozpoczęło głośne czytanie najmłodszym uczniom. Ale wcześniej, aby wprowadzić uczestników w klimat spotkania, dzieci z klasy Ia i IIa wykonały piosenkę o kocie.
Całą akcję czytelniczą przeprowadzono w trzech częściach, każda z nich trwała 40 minut, w trakcie których czytano trzy wybrane rozdziały z książki „Cukierku, ty łobuzie”. O godzinie 10.15 czytali zaproszeni goście wraz z Panią Dyrektor. O godzinie 11.20 czytały uczennice z klasy VIIa i nauczycielka języka polskiego, Pani Violetta Dworak. Zaś o godzinie 12.25 czytanie kontynuowali: nauczyciel logopeda – Pani Anna Retowska, nauczycielka języka polskiego na emeryturze – Pani Teresa Suchcicka oraz nauczyciel języka niemieckiego – Pan Michał Ćwikliński.
Czytanie było wzbogacone przez pokazy teatrzyku kamishibai. Teatr ten wywodzi się z kultury japońskiej. Kami – papier, shibai – sztuka, teatr, czyli papierowy teatrzyk. Ma on postać małej skrzyneczki, w której przesuwają się obrazki, odpowiednio ilustrując przeczytany tekst. Rysunki do czytanych fragmentów wykonały uczennice z klas szóstych i siódmych, pod kierunkiem Pani Bożeny Dziergowskiej. Ona także wykonała kilka do jednego z rozdziałów. Dzieci słuchały ze skupieniem i wielkim zainteresowaniem obserwowały przesuwające się obrazy. Wszyscy czytali ze swadą i zaangażowaniem, co bardzo podobało się słuchaczom. W bibliotece zaraz wzrosło zainteresowanie książkami o „kociej” tematyce. Za akcję była odpowiedzialna biblioteka szkolna oraz Panie: Bożena Dziergowska i Agnieszka Suchcicka.
CAŁA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM – 16.10.2019 r.
MIŁE SPOTKANIA PRZY WSPÓLNYM CZYTANIU OPOWIADAŃ WALDEMARA CICHONIA „CUKIERKU, TY ŁOBUZIE” (salka korekcyjna)
10.15 czyta Dyrektor Szkoły w Łęgowie – Pani Elżbieta Działoszewska.
10.30 czyta Wójt Gminy Pruszcz Gdański – Pani Magdalena Kołodziejczak.
10.40 czyta Za-ca Wójta Gminy Pruszcz Gdański – Pan Daniel Kulkowski.
Przychodzą klasy: 0a, Ia, IIa, IIIa.
11.20 czyta uczennica Szkoły Podstawowej w Łęgowie – Kamila Hennig.
11.30 czyta nauczyciel języka polskiego – Pani Violetta Dworak.
11.40 czyta uczennica Szkoły Podstawowej w Łęgowie – Natalia Wojcieszkiewicz.
Przychodzą klasy: 0b, Ic, IIb, IVb.
12.25 czyta nauczyciel języka niemieckiego – Pan Michał Ćwikliński.
12.35 czyta Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Dominika Ramotowska.
12.45 czyta nauczyciel logopeda – Pani Anna Retowska.
Przychodzą klasy: Ib, IIIa, IIIb, IVa.
ZAPRASZAMY!!!
OGŁOSZENIE WYNIKÓW VI SZKOLNEGO KONKURSU NA „NAJPIĘKNIEJSZY ZESZYT LEKTUR” DLA KLAS I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ – 14.06.2019 r.
Już po raz szósty Biblioteka Szkolna Szkoły w Łęgowie zorganizowała Szkolny Konkurs „Najpiękniejszy Zeszyt Lektur”, przeznaczony dla uczniów z klas I-III edukacji wczesnoszkolnej. W tym roku na konkurs wpłynęły 34 zeszyty. Najwięcej opisanych książek, w ilości 72, miała uczennica Milena Olejarczyk z klasy IIa. Inni laureaci mieli od 24 do 66 wpisanych książek. Większość prac świadczyła o zamiłowaniu do czytania, dokładności i precyzji, ale też o pomysłowości i kreatywności. Wiele zeszytów zasługuje na miano pięknych, świadczących o dużych zdolnościach i twórczych pomysłach uczennic i uczniów.
Dnia 14 czerwca 2019 roku w holu głównym szkoły o godzinie 10.10 odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu przy udziale Pani wicedyrektor Bożeny Kisiel. Nagrody od pierwszego do trzeciego miejsca, w postaci dyplomu i książki, otrzymało 19 uczniów, w tym było sześć wyróżnień. Pozostałym uczestnikom wręczono dyplomy za udział i lizaki. Oto laureaci konkursu:
Klasy pierwsze
I miejsce – Nikola Duba z klasy Ia i Mateusz Kalinowski z klasy Ib
II miejsce – Nikodem Soból z klasy Ib
III miejsce – Weronka Szwoch z klasy Ib
Wyróżnienia: Jan Surman z klasy Ia i Amelia Szwoch z klasy Ib
Klasy drugie
I miejsce – Milena Olejarczyk z klasy IIa i Dawid Stańczyk z klasy IIb
II miejsce – Kacper Kosikowski z klasy IIb
III miejsce – Julia Piątkowska z klasy IIa oraz Dawid Pylak i Kacper Duba z klasy IIb
Wyróżnienia: Vanessa Fijarczyk z klasy IIa oraz Andrzej Karaś i Wiktoria Marzec z klasy IIb
Klasy trzecie
I miejsce – Alicja Reluga z klasy IIIa
II miejsce – Aleksandra Zakrzewska z klasy IIIb
III miejsce – Amanda Prokop z klasy IIIb
Wyróżnienia: Alicja Lipa z klasy IIIa
SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W XIX GMINNYM KONKURSIE CZYTELNICZYM „WARTO PRZECZYTAĆ” – 09.05.2019 r.
Dnia 9 maja 2019 roku uczniowie klas od pierwszej do ósmej, po wcześniejszych eliminacjach szkolnych, wzięli udział w XIX Gminnym Konkursie Czytelniczym, pod hasłem „Warto przeczytać”, organizowanym przez Szkołę Podstawową w Wojanowie. W tym roku uczniowie mieli do przeczytania: klasy pierwsze i drugie „Basia i jej nowy braciszek” Zofii Staneckiej, klasy drugie dodatkowo „Hania Humorek” Megan McDonald, klasy trzecie oprócz „Hani Humorek” dodatkowo „Tajemnicę złota” Martina Widmarka. Klasy starsze od czwartej do ósmej: „Baśniobór” Brandona Mulla oraz „Za niebieskimi drzwiami” Marcina Szczygielskiego. Były to książki bardzo ciekawe, ale szczególnie dla klas starszych, pełne trudnych nazw, szczegółów i skomplikowanych historii. Jednak nasi uczniowie dobrze sobie z tym poradzili.
Konkurs składał się z dwóch etapów. Najpierw uczestnicy pisali test ze znajomości przeczytanych lektur, a następnie, w trakcie indywidualnych prezentacji zachęcali publiczność i jury do przeczytania wybranej książki. Uczniowie w czasie prezentacji popisywali się kreatywnością oraz pomysłowością w zachęcaniu do przeczytania tego właśnie tytułu. W czasie obrad jury, Pani Irena Markiewicz-Sawicka, aktorka teatru „Miniatura”, przeprowadziła z uczniami pełne dynamizmu oraz humoru warsztaty z dykcji i prezentacji scenicznej. Członkowie jury mieli trudne zadanie w wyłonieniu laureatów. Nasi uczniowie bardzo dobrze się zaprezentowali. Wielkie gratulacje!!! A oto laureaci:
Klasy pierwsze
II miejsce – Mateusz Kalinowski z klasy Ib
Klasy drugie
I miejsce – Andrzej Karaś z klasy IIb
Klasy trzecie
II miejsce – Karolina Kuśmierska z klasy IIIb
Klasy czwarte
III miejsce – Jan Król z klasy IVb
Klasy piąte
III miejsce – Julia Parkitna z klasy Va
Klasy szóste
I miejsce – Natalia Wojcieszkiewicz z klasy VIa
Klasy siódme i ósme
I miejsce – Dominika Pęczek z klasy VIIIb
II miejsce – Zuzanna Piontek z klasy VIIb
DRUGA WIZYTA W RADIU GDAŃSK UCZNIÓW SZKOŁY W ŁĘGOWIE – 25.04.2019 r.
Pod koniec kwietnia 2019 roku w piękny, słoneczny i ciepły dzień już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły mieli okazję wyjazdu do siedziby Radia Gdańsk. Tym razem byli to uczniowie z klasy VIIb. Przewodnikiem po tajemniczych i pełnych zadziwiających urządzeń zakamarkach radiowych był dobrze już niektórym znany, Pan Jacek Czeszejko.
Tym razem oprócz zwiedzania studia nagrań, reżyserki dźwięku, redakcji wiadomości, studia emisyjnego i innych, zwiedzający mieli możliwość wejścia do pomieszczenia zwanego newsroom, które znajduje się obok studia emisyjnego, dla którego przygotowuje informacje. Wyjątkowość chwili polegała na tym, że młodzież mogła obserwować pracę dwojga bardzo popularnych dziennikarzy – Magdaleny Szpiner i Kamila Wicika w chwili, gdy audycja radiowa była emitowana na żywo. Z wizyty w tej niezwykle ciekawej instytucji młodzi ludzie wynieśli wiele cennych informacji, ekscytujących przeżyć i spotkań z interesującymi ludźmi. Zapewne jeszcze wiele razy nasi uczniowie odwiedzą tę instytucję.
UROCZYSTE „PASOWANIE NA CZYTELNIKA” W KLIMACIE RADOŚCI I SKUPIENIA – 29.03.2019 r.
W słoneczny, wiosenny poranek dnia 29 marca 2019 roku o godzinie 9.15, w świetlicy szkolnej zebrali się zaproszeni goście: rodzice i dziadkowie wszystkich pierwszaków, na uroczystość przybyła także Pani Wicedyrektor Bożena Kisiel. W tym dniu uczniowie klasy Ia oraz Ib zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Świetlica na to święto została specjalnie przygotowana i udekorowana, aby podkreślić ważność tej wyjątkowej chwili.
Każde dziecko pięknie i z wyczuciem artystycznym wypowiadało swoje wierszyki o książce, bajkowych bohaterach, magii świata literackiego, a także o dbałości i szacunku jakich wymaga i oczekuje każda książka, aby mogła z przyjemnością służyć swoim czytelnikom. Muzyka i piosenki w wykonaniu pierwszaków i uczennicy z klasy VIa wzbogaciły część artystyczną akademii. Wzruszeni goście, w skupieniu i wyjątkowej ciszy z dumą słuchali, jak mali artyści wspaniale deklamują.
Najważniejszymi momentami tej uroczystości było ślubowanie uczniów i podniosła chwila samego pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej. Uczniowie z powagą i dumą wypowiadali słowa ślubowania, a następnie w skupieniu oczekiwali pasowania, którego dokonały Pani wicedyrektor i nauczyciel bibliotekarz. Na pamiątkę czytelniczego święta każdy uczeń otrzymał oryginalną i kolorową zakładkę do książki, wykonaną przez starszych uczniów oraz owocowe cukierki. Na zakończenie uczniowie i nauczyciele ustawili się do wspólnego zdjęcia.
WIZYTA UCZNIÓW W RADIU GDAŃSK – 20.03.2019 r.
Dnia 20 marca 2019 roku uczniowie naszej szkoły mieli wyjątkową okazję gościć w siedzibie Radia Gdańsk. Wizyta była połączona ze zwiedzaniem gmachu Radia oraz poznaniem jego tajników i specyfiki pracy. Najpierw uczniowie z klasy VIa oraz grupa uczennic ze starszych klas naszej szkoły wraz z opiekunami, przeszli do poczekalni, gdzie przywitał ich Pan Jacek Czeszejko – przewodnik, a zarazem pracownik tej instytucji. Po krótkim omówieniu planu wizyty wszyscy wyruszyli na zwiedzanie studiów, reżyserek, redakcji i newsroomów.
W pierwszej kolejności uczestnicy odwiedzili studio nagrań, gdzie odbywają się koncerty. Jest to stosunkowo niewielkie pomieszczenie, w którym znajduje się scena, różne instrumenty muzyczne wraz z fortepianem, liczne parawany. Studio nagrań jest idealnie wyciszone, aby żaden dźwięk nie przedostał się na zewnątrz, ani nie wyszedł z jego wnętrza. Naprzeciwko sceny znajduje się pokaźne ciemne okno, za którym ukryta jest reżyserka. Tam realizator, przy wielkim stole sterowniczym, czuwa nad dźwiękiem w czasie zagrania.
Redakcja wiadomości, studio emisyjne i tak zwany newsroom to niezwykle żywa tkanka Radia. Tam zasiadają dziennikarze radiowi zajmujący się tworzeniem audycji. Uczniowie mieli okazję obserwować dziennikarzy w studiu emisyjnym, w czasie bezpośredniego przekazywania informacji. Na koniec, sympatyczny Pan Jacek pokazał uczniom taśmotekę, pomieszczenie z zasobami muzycznymi Radia. Znajduje się tam prawie 34 tysiące płyt. Na jednej z nich są nagrane pierwsze strzały z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein, atakującego polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Zostały one uczniom odtworzone. Dla wszystkich było to ciekawe przeżycie. Wycieczka po tak wyjątkowej instytucji ogromnie się uczniom podobała i już są następni chętni. Pięknie dziękujemy za gościnę!
WARSZTATY CZYTELNICZE WYDAWNICTWA ZAKAMARKI DLA KLAS III I IV – 27.02.2019 r.
W dniu 27 lutego 2019 roku już po raz kolejny przybyli do naszej szkoły przedstawiciele wydawnictwa Zakamarki. Tym razem przygotowali atrakcyjne warsztaty dla klas trzecich i czwartych szkoły podstawowej, na podstawie bestsellera autorstwa Martina Widmarka, pod tytułem „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem”. Spotkanie opierało się na czytaniu wybranych fragmentów książki i opowiadaniu o głównych bohaterach: Dawidzie i Larisie i ich niezwykłych przygodach. Całość uzupełniał atrakcyjny pokaz multimedialny .
Prowadzący w osobach: Pani Beaty i Pana Maćka umiejętnie wprowadzili uczestników w świat tajemniczych zdarzeń, przygody i nauki. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy np. o najstarszej bibliotece w Polsce i na świecie, czym są atomy i pierwiastki, jak są zbudowane, o ich liczbie i symbolu oraz o układzie okresowym pierwiastków , który okazał się kluczem do rozszyfrowania intrygi i rozwiązania niezwykłej zagadki zawartej w opowiadaniu.
W trakcie prezentacji Pan Maciek przebierał się za Melchiora, jednego z bohaterów i opowiadał ciekawe historie o Karolu Darwinie, ewolucji oraz bogactwie życia biologicznego na Ziemi. Na zakończenie uczniowie klas trzecich dostali od prowadzących zadanie do wykonania, musieli rozszyfrować zagadkowy zapis cyfrowy. Wszystkie grupy poradziły sobie z tym znakomicie. Po warsztatach uczestnicy mieli możliwość zakupu dotychczas wydanych części z serii „Dawid i Larisa” oraz innych tytułów książek Martina Widmarka. Warsztaty bardzo dzieci zainteresowały. Wszystkie książki serii zostały natychmiast wypożyczone z biblioteki szkolnej!
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI POD HASŁEM „W ZDROWYM CIELE – ZDROWY DUCH!” – 26.02.2019 r.
Dnia 26 lutego 2019 roku został przeprowadzony Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „W zdrowym ciele – zdrowy duch!”. Były to eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego. Konkurs obejmował uczniów z klas I-III. Wzięło w nim udział 19 uczestników. Trzynaścioro z nich zostało laureatami, osiągając miejsca od pierwszego do trzeciego, w tym przyznano jedno wyróżnienie. Koordynatorką zmagań recytatorskich na szczeblu szkolnym była Pani Bożena Dziergowska. Laureatami zostali następujący uczniowie:
Klasy pierwszeI miejsce – Martyna Sochanek kl. IbII miejsce – Mateusz Kalinowski kl. kl.IbIII miejsce – Anna Piszczatowska i Martyna Radomska z kl. Ia
Klasy drugieI miejsce – Nadia Rosa kl. IIaII miejsce – Milena Olejarczyk kl. IIaIII miejsce – Vanessa Fijarczyk i Maja Kuźma kl. IIa
Klasy trzecieI miejsce – Kinga Binięda kl. IIIaII miejsce – Aleksandra Zakrzewska i Magda Sulewska kl. IIIbIII miejsce – Amanda Prokop kl. IIIb
WyróżnienieDaryna Rudyk kl. IIa
Ogłoszenie wyników nastąpiło w dniu 8 marca 2019 roku w czasie uroczystego apelu. Aby nawiązać do hasła konkursu i podkreślić jego prozdrowotne przesłanie, laureaci otrzymali jako nagrody, pokaźną porcję świeżych owoców i warzyw. Uczniowie nagrodzeni miejscami pierwszymi wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim, który odbył się dnia 6 marca 2019 roku w Szkole Podstawowej Wiślinie. Uczennica klasy IIa – Nadia Rosa zdobyła w nim II miejsce. Pozostałe osoby: Martyna Sochanek z klasy Ib i Kinga Binięda z klasy IIIa otrzymały wyróżnienia.
Wszystkim laureatom wielkie gratulacje!Uczestnikom podziękowania za udział!
ZIMOWE SPOTKANIA TRZECIOKLASISTÓW Z NIEDŹWIEDZICĄ BAŚKĄ W RAMACH OBCHODÓW 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI – 17.01.2019 r.
W ramach współpracy miedzy Biblioteką Pedagogiczną a biblioteką szkolną Szkoły Podstawowej w Łęgowie, dnia 17 stycznia 2019 roku, klasa IIIb edukacji wczesnoszkolnej, została zaproszona do siedziby Biblioteki Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim, na spotkanie edukacyjne pod tytułem: „Baśka Murmańska – co by było, gdyby zwierzęta mówiły?”. Jest to kontynuacja spotkań jesiennych, w których brali udział starsi uczniowie. Te zajęcia zostały dostosowane do poziomu i percepcji młodszych dzieci.
Spotkanie zostało przygotowane bardzo starannie. W ciekawy i zrozumiały dla dzieci sposób przekazano niezwykle ważne, interesujące i niekiedy mało znane fakty z historii naszej ojczyzny. Uczestnicy poznali losy wyjątkowej niedźwiedzicy z dalekiego Murmańska o imieniu Baśka, zobaczyli archiwalne filmy z postaciami historycznymi, zwanymi ojcami niepodległości: Ignacym Paderewskim, Józefem Piłsudskim, Romanem Dmowskim.
W trakcie prezentacji uczniowie rozwiązywali zadania oraz odpowiadali na trudne pytania Pani Barbary Męczykowskiej, która prowadziła zajęcia. Uczestnicy wykazali się bardzo dobrą wiedzą historyczną, w temacie niepodległości Polski. Zajęcia bardzo się podobały, wszyscy uczestniczyli w nich z chęcią i zaangażowaniem. W połowie marca, w takich samych zajęciach, udział weźmie klasa IIIa.
NIEZWYKŁA WIGILIA PEWNEGO CHŁOPCA – ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W CIEPLEWIE – 19.12.2018 r.
W ramach współpracy między biblioteką szkolną Szkoły Podstawowej w Łęgowie, a Biblioteką Publiczną w Cieplewie, dnia 19 grudnia 2018 roku, uczniowie klasy IIa naszej szkoły, na czele z wychowawczynią i nauczycielem bibliotekarzem, wybrali się z wizytą do Biblioteki Publicznej, na zajęcia czytelnicze. Uczniów od progu przywitały wysokie choinki, pięknie udekorowane oryginalnymi ozdobami, przygotowanymi przez dzieci. Świąteczna dekoracja wprowadziła drugoklasistów w atmosferę świąt Narodzenia Bożego Dzieciątka.
W sali Biblioteki Publicznej, na tle okazałego, kolorowo ozdobionego drzewka świerkowego, uczestnicy spotkania wysłuchali opowiadania pod tytułem „Wigilia”, z książki Renaty Piątkowskiej „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”. Opowiadanie ukazywało niecierpliwe wypatrywanie przez małego Piotrka pierwszej gwiazdki, od której zwyczajowo rozpoczyna się wieczerza wigilijna. W takcie wyczekiwania chłopiec dowiaduje się od dziadka o wielu ciekawych zwyczajach i tradycjach towarzyszących tej niezwykłej nocy, pełnej radosnego oczekiwania na narodziny małego Jezuska.
Po wysłuchaniu tekstu dzieci dostały rysunki choinek, które miały pięknie pokolorować, a w miejsce prezentów wpisać, co chciałyby ofiarować swoim bliskim pod choinkę. Podarunki miały być niezwykłe, bo złożone z serca, uczuć i dobrych uczynków. Wyjątkowe dary, jakie między innymi wpisywali uczniowie to: przyjaźń, uśmiech, pomoc, dobro, radość, posłuszeństwo, pokój, uprzejmość, życzliwość, zdrowie. To dary niezwykłej wartości, które zawsze będą bezcenne dla każdego obdarowanego. Uświadomienie dzieciom tej prawdy było między innymi celem tych zajęć. Na zakończenie były życzenia świąteczne oraz owocowe cukierki i mleczne słodkości.
CIEKAWE SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM PIOTREM WNUKIEM – 26.11.2018 r.
W ramach współpracy z biblioteką szkolną Szkoły Podstawowej w Łęgowie, Powiatowa i Miejska Biblioteka w Pruszczu Gdańskim zaprosiła uczniów klasy VIb naszej szkoły na spotkanie ze znanym podróżnikiem, Piotrem Wnukiem. Odbyło się ono w poniedziałek, dnia 26 listopada 2018 roku o godzinie 10.00, w czytelni Biblioteki. Na spotkanie przybyła młodzież z Łęgowa i Pruszcza Gdańskiego.
Piotr Wnuk to bardzo interesujący człowiek, ze znawstwem i pasją przekazujący słuchaczom swe zamiłowanie do podróży. Okazuje się, że odbywa je w bardzo różny sposób, żaden środek lokomocji nie jest mu obcy. Jeśli jest taka konieczność, przemierza niektóre odcinki trasy również na piechotę. Niezwykle dba o ekologię, przestrzega zwyczajów panujących w danym kraju czy regionie i szanuje ludzi i odmienności, z którymi się styka.
Podróżnik odwiedził do tej pory 40 krajów położonych na różnych kontynentach. Celem jego podróży jest dotarcie do miejsc mało lub zupełnie nieznanych, aby dowiedzieć się czegoś nowego, coś odkryć, z czymś się zmierzyć. To spotkanie było poświęcone opowieściom o Laosie. Nie tylko opowiadał, przedstawił również prezentację multimedialną poświęconą temu krajowi. Piękne i ciekawe zdjęcia były dobrą ilustracją do jego opowieści. Uczestnikom spotkanie bardzo się podobało. Nasi uczniowie i towarzyszący im nauczyciele: Pani Katarzyna Brazulewicz i Pan Marcin Krawisz byli pod wrażeniem interesującego spotkania i przygody z egzotycznym Laosem.
„KSIĄŻKA TO POTĘGA – ZACHĘĆ RODZICÓW DO CZYTANIA SWOIM DZIECIOM” – 21.11.2018 r.
W związku z otrzymaniem dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na zakup książek do biblioteki szkolnej, nauczyciel bibliotekarz zorganizował dla uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum konkurs – projekt, na film zachęcający rodziców do czytania swoim dzieciom. Patronat nad konkursem objęła, Pani Dyrektor Elżbieta Działoszewska, koordynatorem został nauczyciel informatyki, Pan Marcin Krawisz. Uczniowie, w trakcie kręcenia filmików mogli dowolnie korzystać, tak z lokalu biblioteki, jak i z nowych zakupów książkowych. Niektórzy młodzi filmowcy przychodzili do biblioteki i dzielili się swoimi pomysłami, radzili w sprawie doboru odpowiednich książek, jakie najlepiej zachęcałyby do czytania oraz pytali o sprawy związane z regulaminem konkursu.
Uczniowie złożyli na konkurs ogółem 16 filmików, na dwóch rodzajach nośników elektronicznych – 15 na pendrive’ach i 1 na płytce. Uczestnicy projektu dowolnie dobrali się w grupy, każda grupa wyłoniła lidera. Był on odpowiedzialny za postępy w realizacji projektu i terminowe dostarczenie filmu do biblioteki szkolnej. Dnia 19 listopada 2018 roku zebrała się Komisja Konkursowa, która obejrzała nakręcone filmy. Niektóre z nich od razu się wyróżniały, tak świetnym pomysłem, jak grą aktorską, dobrą techniką czy ciekawym montażem. Komisja konkursowa dokonała wyboru najlepszych dzieł filmowych.
Na uroczystym apelu, w holu głównym szkoły, zebrały się wszystkie klasy biorące udział w tej akcji. Pani Dyrektor ogłosiła wyniki i nastąpiło wręczenie nagród. Miejsca pierwsze, drugie i trzecie przyznano podwójnie, jeden z zespołów nagrodzono wyróżnieniem. Uczniowie ci otrzymali dyplomy i albumy książkowe. Wszyscy uczestnicy projektu zostali nagrodzeni 6 z języka polskiego i 5 punktami z oceny zachowania. Celem projektu było upowszechnianie czytelnictwa, wdrażanie do wartości jakie niesie dobra literatura, zachęcanie rodziców do wspólnego spędzania czasu ze swoimi dziećmi przy książce, ukazywanie zjawiska budowania szczególnej więzi emocjonalnej w czasie systematycznego czytania oraz uświadomienie rodzicom jak cenny jest czas, wspólnie spędzony ze swoimi dziećmi. Dwa najlepsze filmy zostały zaprezentowane rodzicom w czasie wywiadówek. Taka forma zachęty wydaje się najlepszą formą reklamy: „Książka to potęga. Rodzice czytajcie swoim dzieciom!”
WARSZTATY CZYTELNICZE WYDAWNICTWA Z A K A M A R K I DLA KLAS IV – VI POD HASŁEM „PIĘKNO I SZTUKA, CO TO TAKIEGO?” – 15-16.11.2018 r.
W związku z otrzymaniem dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zbiory biblioteki wzbogaciły się o książkę autorstwa Oscara Benifiera, pod tytułem „Piękno i sztuka, co to takiego?”. Pozycję tę wydało wydawnictwo „Zakamarki”, dlatego też biblioteka szkolna zaprosiła przedstawicieli tego wydawnictwa, aby przeprowadzili cykl warsztatów czytelniczych dla uczniów, na podstawie tej publikacji. Spotkanie wzbogacono pokazem multimedialnym.
Warsztaty dla wszystkich klas IV – VI szkoły podstawowej, odbyły się w dniach 15 i 16 listopada 2018 roku, w sali nr 11. Prowadzili je Pani Beata i Pan Maciej, który efektownie i brawurowo, każde spotkanie rozpoczynał w języku francuskim. W trakcie warsztatów czytano fragmenty książki Oscara Brenifiera, które skłaniały słuchających do refleksji i zastanowienia się nad tematem, co też jest prawdziwą sztuką, a co nie i czy w ogóle można tę kwestię jednoznacznie rozstrzygnąć. Uczestnicy mieli również okazję pogłębić swoje wiadomości z dziedziny sztuki. Pojęcia takie jak impresja, kubizm czy awangarda były dogłębnie wyjaśnione i zilustrowane obrazami.
Uczniowie żywo i z zainteresowaniem uczestniczyli w warsztatach. Nie tylko mieli możliwość obejrzenia wspaniałych, ale i dziwnych dzieł sztuki. Dowiedzieli się również o wielu interesujących faktach z życia i twórczości wielkich artystów. Prowadzący skłonili także słuchaczy do refleksji nad tym, co stanowi o wartości dzieła i czym może ono być dla każdego z ludzi. Po zakończonych warsztatach uczestnicy, pod kierunkiem nauczyciela plastyki, Pani Bożeny Dziergowskiej i opieką biblioteki szkolnej, przystąpili do projektu „Obraz sztuki w mojej głowie”. Na podstawie warsztatów oraz własnych przemyśleń i doświadczeń, każdy uczeń miał za zadanie wykonać pracę plastyczną ilustrującą indywidualną wizję sztuki. Najlepsze rysunki zostały umieszczone na wystawie, którą oglądali wszyscy uczniowie. Projekt miał na celu zainteresować uczniów wartościową literaturą dotyczącą sztuki, jak też uwrażliwić na piękno. Książka „Piękno i sztuka, co to takiego?” zdobyła popularność i jest intensywnie wypożyczana.
NAGRODA I WYRÓŻNIENIA W POWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM POD HASŁEM „DLA NIEPODLEGŁEJ – PIĘKNY POWIAT GDAŃSKI” – 17.10.2018 r.
Aby uświetnić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Biblioteka Pedagogiczna w Pruszczu Gdańskim, zorganizowała wspólnie ze Starostwem Powiatowym konkurs plastyczny. Zaproszenie do udziału otrzymała młodzież ze szkół Powiatu Gdańskiego: klasy VII i VIII szkoły podstawowej oraz klasy III gimnazjum. Zadaniem uczniów było ukazanie za pomocą obrazu zmian jakie zaszły na przestrzeni tych 100 lat, w miejscach zaliczanych do terenów Powiatu Gdańskiego. Prace te miały również podkreślać i uwydatniać piękno i urok naszego powiatu.
Szkolna komisja konkursowa wybrała 9 najlepszych prac naszych uczniów. Reprezentowały one szkołę w Konkursie Powiatowym. Do Konkursu Powiatowego zgłoszono 59 prac z wielu szkól. W finale znalazło się 25 prac, a nagrodzono i wyróżniono 16 uczestników. Prace ukazywały malownicze zakątki naszego powiatu, obiekty sakralne, wojskowe, elektrownie, budynki reprezentacyjne. W pracach wkomponowano herb Powiatu Gdańskiego oraz barwy i symbole narodowe.
Na uroczystość wręczenia nagród do Biblioteki Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim przybyło wielu zaproszonych gości: Starosta Powiatu, Stefan Skonieczny, zastępca burmistrza miasta Pruszcza Gdańskiego, Jerzy Kulka, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Starostwa, Piotr Kaliński oraz dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku, Małgorzata Kłos. Nagrodzone prace wyróżniały się wspaniałą kolorystką, świetnymi pomysłami oraz starannością i wysokim poziomem wykonania.
Laureatkami zostały następujące uczennice naszej szkoły:
III miejsce zdobyła Marta Kowaluk z klasy IIIC gimnazjum
Wyróżnienia otrzymały:
Maja Fijarczyk z klasy VIIa szkoły podstawowej
Weronika Godlewska z klasy VIIa szkoły podstawowej
Wielkie gratulacje dla nagrodzonych uczennic!
„JESIENNE SPOTKANIA EDUKACYJNE W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ – 09-11.10.2018 r.
Od lat uczniowie naszej szkoły są zapraszani do Biblioteki Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim na spotkania edukacyjne. W tym roku odbyły się one w dniach 9-11 października 2018 roku, w sali głównej Biblioteki Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim. Wzięli w nich udział uczniowie z klas: Va, IVc i VIa. Temat brzmiał „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły – Baśka Murmańska.” Spotkania, już tradycyjnie prowadziła, pani Barbara Męczykowska z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.
Zajęcia składały się z trzech części. Pierwszą, stanowiła prezentacja multimedialna, której główna bohaterka – niedźwiedzica przez żołnierzy nazwana Baśką, jako postać animowana, opowiedziała o utraconej na 123 lata niepodległości Polski oraz sposobach, warunkach i okolicznościach jej odzyskiwania. W trakcie projekcji niedźwiedzica nawiązywała z uczestnikami kontakt, zadając im pytania i „czekając na odpowiedź”. Opowiedziała również o tym, skąd pod koniec I wojny światowej, w dalekim Murmańsku wzięli się polscy żołnierze oraz w jaki sposób ona – egzotyczna niedźwiedzica polarna, znalazła się w Polsce. Chwaliła się, że jej opiekun, kapral Smorgoński nauczył ją salutowania i kroku marszowego. Dlatego w grudniu 1919 roku wraz z innymi żołnierzami brała udział w defiladzie w Warszawie i sam marszałek Piłsudski podszedł do niej, a ona zasalutowała i podała mu łapę. W czasie projekcji prezentowano stare dokumenty i archiwalne zdjęcia z tamtych lat.
Na drugą część składały się zadania do wykonania przez wszystkich uczestników. Uczniowie otrzymali karty zadań, na których musieli między innymi wymienić zaborców czy wykazać różnice w godle polskim z czasów II Rzeczpospolitej i współcześnie. Była też kolorowanka i krzyżówka do rozwiązania. W trzeciej części następowało rozwiązanie wszystkich zadań i odczytanie odpowiedzi przez chętnych uczniów. Zajęcia podobały się uczestnikom, którzy ocenili je jako ciekawe. Dokładne dzieje niedźwiedzicy Baśki opisał Eugeniusz Małaczewski w swojej książce pod tytułem „Dzieje Baśki Murmańskiej”, Magdalena Kędzierska-Zaporowska w książce „Baśka Murmańska” oraz Zdzisław Chrząstowski w książce „Legenda murmańska”. Biblioteka szkolna również wzbogaci się o te pozycje.
— — Regulamin korzystania z czytelni i zbiorów biblioteki szkolnej — —
— — Regulamin korzystania z darmowych podręczników — —
Regulamin Szkolnego Konkursu „Najpiękniejszy Zeszyt Lektur”
i wzory kart lekturników do poszczególnych klas
konkurs adresowany jest do klas I-III szkoły podstawowej
— — Regulamin konkursu (plik doc) — —
— — Wzór karty lekturnika – klasa 1 (plik doc)– —
— — Wzór karty lekturnika – klasa 2 (plik doc)– —
— — Wzór karty lekturnika – klasa 3 (plik doc)– —
ZWROTY KSIĄŻEK DO BIBLIOTEKI W ROKU SZKOLNYM 2017/2018
DRODZY UCZNIOWIE!
WSZYSTKIE KSIAŻKI (NIE PODRĘCZNIKI) WYPOŻYCZONE W BIEŻĄCYM ROKU SZKOLNYM W BIBLIOTECE SZKOLNEJ NALEŻY ZWRÓCIĆ DO DNIA 11 CZERWCA 2018 ROKU.
PODRĘCZNIKI NALEŻY ZWRÓCIĆ W DNIACH 11-15 CZERWCA 2018 ROKU.
Uczniowie przychodzą zgodnie z podanym harmonogramem z CAŁYM kompletem podręczników ułożonym według kolejności podanej na liście.
Podręczniki muszą być otwarte na stronie z numerem książki.
Niekompletne zestawy nie będą przyjmowane!
— — Harmonogram zwrotów podręczników (plik docx) — —
— — Lista podręczników (plik docx) — —
BIBLIOTEKA SZKOLNA
PROJEKT POD HASŁEM „ŻYCZLIWOSĆ MA MOC – WARTO BYĆ PRZYJACIELSKIM”
Pod koniec roku szkolnego 2017/2018 biblioteka szkolna wraz z nauczycielką, Panią Agnieszką Suchcicką przeprowadziła projekt pod hasłem „Życzliwość ma moc – warto być przyjacielskim”. Objął on uczniów z klas I-III edukacji wczesnoszkolnej. Projekt przeprowadzono na podstawie opowiadania „O czarnej lewej skarpetce z anilany, która została superbohaterem i pomogła małemu chłopcu” z książki Justyny Bednarek „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardzie niesamowite)”. Pozycja ta została zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Projekt składał się z dwóch części. Najpierw dzieci jednocześnie słuchały teksu opowiadania i oglądały scenki kukiełkowe ilustrujące poszczególne wydarzenia, a następnie miały za zadanie określić cechy skarpetki życzliwej i nieżyczliwej. Otrzymały również dużą ilustrację skarpetki, którą należało pokolorować. Inwencja twórcza dzieci nie była niczym ograniczona. Mogły one kolorować, przyozdabiać i upiększać skarpetkę w dowolny sposób. Młodsi uczniowie w słownej wypowiedzi określali, jak staraliby się pomóc koledze wyśmiewanemu i prześladowanemu przez innych. Starsi zaś opisywali krótko swoje działania pomocowe na rzecz kolegi z klasy czy podwórka.
Wszystkie prace dzieci zostały umieszczone na specjalnej tablicy. Każdy z uczestników projektu, przed wywieszeniem rysunku, miał możliwość w kilku zdaniach omówić swoją pracę. Projekt bardzo spodobał się dzieciom, które z zapartym tchem słuchały opowiadania i żywo reagowały na to, co dzieje się na scenie kukiełkowej. Projekt miał za zadanie zainteresować dobrą literaturą, zachęcić do większej aktywności czytelniczej, a także uwrażliwić na niesprawiedliwe traktowanie i krzywdę kolegi w grupie rówieśników. Książki Justyny Bednarek o przygodach skarpetek osiągnęły w szkole wielką popularność i świetnie się wypożyczają.
ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU „NAJPIĘKNIEJSZY ZESZYT LEKTUR”” – 22.06.2018 r.
Przez cały rok chętni uczniowie z klas I – III edukacji wczesnoszkolnej brali udział w Szkolnym Konkursie „Najpiękniejszy Zeszyt Lektur”. Polegał on na tym, że dzieci wypożyczały książki z biblioteki szkolnej i po przeczytaniu, wpisywały tę książkę do specjalnego zeszytu, ilustrując ją odpowiednim rysunkiem. W tym roku szkolnym do Konkursu przystąpiło 34 uczniów.
Zeszyty były piękne, jedne zachwycały pomysłowością, inne kolorowymi i ciekawymi ilustracjami oraz ilością przeczytanych książek. Wszystkie wymagały pracy, systematyczności i wysiłku. Wybrano 13 najpiękniejszych zeszytów, które nagrodzono miejscami od I do III, przyznano również 8 wyróżnień. Laureaci otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, pozostali uczestnicy dyplomy za udział, wszyscy lizaki.
Wielkie gratulacje dla laureatów i podziękowania dla wszystkich uczestników!
WRĘCZENIE NAGRÓD W POWIATOWYM KONKURSIE CZYTELNICZYM „Z KSIĄŻKĄ NA TY” – 06.06.2018 r.
Dnia 6 czerwca 2018 roku w siedzibie Szkoły Podstawowej w Kłodawie nastąpiło uroczyste wręczenie nagród Powiatowym Konkursie Czytelniczym „Z książką na Ty”
Laureatami zostali:
Kategoria „Piękne Czytanie”
III miejsce – Natalia Wojcieszkiewicz z klasy Va
III miejsce – Marika Bliszczyk z klasy VIIa
Kategoria „Znajomość Lektury”
III miejsce – Alicja Lipa z klasy IIa
II miejsce – Weronika Padewska z klasy IVb
II miejsce – Robert Młyński z klasy Vb
Nasza Szkoła zdobyła III miejsce na 19 szkół w powiecie biorących udział w tym konkursie.
UROCZYSTE PASOWANIE NA CZYTELNIKA – 13.04.2018 r.
„Książka jest obietnicą niezwykłości”
Słonecznego i wiosennego dnia 13 kwietnia 2018 roku w „szczęśliwy piątek”, odbyła się w naszej szkole uroczystość „Pasowanie na czytelnika”. Wzięły w niej udział dwie klasy pierwsze: „a” i „b”. W dniu czytelniczego święta w pełni dopisali zaproszeni goście. Licznie przybyli rodzice i dziadkowie oraz młodsze rodzeństwo pasowanych pierwszaków. Uroczystość uświetniły też swoją obecnością Pani Dyrektor Elżbieta Działoszewska i Pani Wicedyrektor Bożena Kisiel.
„Pasowanie na czytelnika” odbyło się w świetlicy szkolnej o godzinie 9.15. Uczniowie elegancko i odświętnie ubrani, w odpowiednim szyku, ustawili się na tle specjalnie na tę okoliczność przygotowanej dekoracji. Każdy z pierwszaków nauczył się wierszyka dotyczącego niezwykłości książki i szacunku do niej oraz korzyści płynących z czytelnictwa. W czasie dwóch najważniejszych momentów tego święta, czyli „Ślubowania czytelniczego” oraz samego „Pasowania”, uczniowie najpierw z powagą wypowiadali słowa ślubowania, a następnie w skupieniu oczekiwali na dotknięcie ramienia książką przez bibliotekarza.
WIOSENNA WIZYTA NASZYCH UCZNIÓW W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W CIEPLEWIE – 26.03.2018 r.
Dnia 26 marca 2018 roku klasa IIIb szkoły podstawowej wraz z wychowawczynią i bibliotekarką wybrała się do siedziby Biblioteki Publicznej w Cieplewie na zajęcia czytelnicze. W drodze do Biblioteki uczniowie mieli okazję utrwalić reguły prawidłowego przechodzenia przez jezdnię i konieczności korzystania z chodników. Pogoda nie nastrajała wiosennie, było chłodno i pochmurnie. Deszczyk wiosenny nas jednak nie zmoczył.
Tym razem zajęcia dotyczyły otwartości na drugiego ucznia, na kolegę. Temat brzmiał: „Życzliwość ma moc – warto być przyjacielskim”. Do lekcji nauczyciel bibliotekarz wykorzystał opowieść o dwóch czarnych skarpetkach – siostrach. Jednej, ogromnie życzliwej i pomocnej oraz drugiej, szydzącej i wyśmiewającej, z niezwykle ciekawej i cieszącej się zasłużoną sławą książki Justyny Bednarek „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”. Opowiadanie dotykało problemu wyśmiewania i szydzenia z innych w grupie szkolnej i nie tylko. Zajęcia przeprowadzono w formie inscenizacji za pomocą pacynek – skarpetek.
Sugestywnie przedstawione zachowania skarpetki życzliwej, a także napastliwej pozwoliło każdemu z uczniów wejść w rolę każdej z nich. Podsumowaniem zajęć było pokolorowanie skarpetki i narysowanie symboli przyjaźni, otwartości, ciepła. Dzieci miały również za zadanie dopisanie swojego pomysłu na przeciwstawienie się wyśmiewaniu.
SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W DRUGIM ETAPIE POWIATOWEGO KONKURSU CZYTELNICZEGO „Z KSIAŻKĄ NA TY” – 20-21.03.2018 r.
W dniach 20 i 21 marca 2018 roku w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Trąbkach Wielkich odbył się następny etap Powiatowego Konkursu Czytelniczego, w kategorii „Znajomość lektury”. W zmaganiach czytelniczych brały udział osoby z klas I- VII Szkoły Podstawowej. Naszą szkołę w tej kategorii reprezentowali następujący uczniowie: Alicja Lipa z klasy IIa, Marta Pawlus z klasy IIIb, Weronika Padewska z klasy IVb, Robert Młyński z klasy Vb, Martyna Sieczka z klasy VIb, Dominika Pęczek z klasy VIIb.
Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test dotyczący znajomości treści i zrozumienia obowiązującej dany poziom lektury. Testy były trudne. Należało doskonale orientować się we wszystkich aspektach konkursowej książki. Zmagania czytelnicze trwały 50 minut. Brało w nich udział wiele szkół z Powiatu Gdańskiego. Sam udział w tym konkursie jest wyróżnieniem. Dlatego wszystkim należy się pochwała. Naszym uczniom udało się zdobyć II i III miejsca.
Laureatami konkursu zostali:
III miejsce Alicja Lipa z klasy IIa
II miejsce Wiktoria Padewska z klasy IVb
II miejsce Robert Młyński z klasy Vb
Ogromne gratulacje dla zwycięzców i wszystkich uczestników!!!
KOMIKSOWE WARSZTATY DLA DZIECI Z KLASY IVB W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W CIEPLEWIE – 06.03.2018 r.
W dniu 6 marca 2018 roku uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni przez Bibliotekę Publiczną w Cieplewie na wystawę plansz z oryginalnymi rysunkami komiksów o Kajku i Kokoszu, autorstwa Janusza Christy, twórcy znanych postaci komiksowych. Wzięli w niej udział uczniowie z klasy IVb. We foyer Ośrodka Kultury Sportu i Biblioteki Publicznej w Cieplewie na wszystkich ścianach rozgościły się plansze z bohaterami, historiami i starymi sprzętami, w otoczeniu których żyli ówcześni wojowie, poddani kasztelana Mirmiła.
Wystawę prezentowała Pani Agnieszka Michalczyk, bibliotekarka i zarazem plastyczka. Przybliżyła ona osobę twórcy, który w latach siedemdziesiątych zdobył popularność, tworząc postacie i przygody dawnych wojów, Kajka i Kokosza. Ukazywały się one w trójmiejskiej popołudniówce „Wieczór Wybrzeża” i cieszyły wielkim zainteresowaniem nie tyko wśród dzieci, ale i starszych czytelników. Obecna wystawa została wypożyczyła przez Fundację „Kreska” im. Janusza Christy, której założycielką jest wnuczka rysownika, Paulina Christa. Szczególnie dba ona o spuściznę po dziadku i popularyzuje jego dzieło w dzisiejszych czasach.
Po zwiedzeniu wystawy dzieci zostały zachęcone przez Panią Agnieszkę do stworzenia własnego komiksu. Bazą wyjściową był pewien element rysunku samego mistrza Janusza Christy, który młodzi artyści mieli obudować własną twórczością. Z początku mieli pewne trudności z pomysłem i rozwinięciem tematu. Potem jednak bardzo się zaangażowali i stworzyli niezwykle barwne i interesujące prace, świadczące o ich talencie i wyobraźni. Wizyta w Bibliotece okazała się dobrą i zarazem ciekawą odmianą zajęć plastycznych i polonistycznych. Zajęcia o tej tematyce wpisują się również w realizację nowej podstawy programowej, ponieważ komiks „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” stanowi obecnie lekturę obowiązującą dla klas czwartych.
WARSZTATY CZYTELNICZE DLA KLAS IV – VI WYDAWNICTWA ZAKAMARKI – 27.02.2018 r.
W dniu 27 lutego 2018 roku do naszej szkoły przyjechali przedstawiciele poznańskiego wydawnictwa Zakamarki. W godzinach od 8.00 do 13.00 przeprowadzili oni pięć warsztatów czytelniczych dla uczniów klas IV – VI. Dotyczyły one bohaterów, wydarzeń i zagadek detektywistycznych z książki szwedzkiego pisarza, Martina Widmarka pt. „Antykwariat pod błękitnym lustrem”- serii „Dawid i Larisa”. Posługując się komputerem, tablicą multimedialną i tekstami z książki oraz kilkuzdaniową wypowiedzią w języku szwedzkim wciągali oni słuchaczy w intrygę zawartą w opowiadaniu.
Sama książka jest bardzo ciekawa i można śmiało powiedzieć, iż jest pochwałą wiedzy oraz zachęca do logicznego myślenia. Autor ukazał w niej, jak wielką moc ma nauka i jak bardzo może okazać się pożyteczna, choćby w rozwiązywaniu najbardziej zawiłych tajemnic. Tutaj układ okresowy pierwiastków chemicznych właściwie okazuje się szyfrem, znajomość przyrody może być się niezbędna do rozwikłania zagadki, a sprawność programowania komputerowego daje wiele możliwości i satysfakcji. Martin Widmark w sposób niezwykle atrakcyjny przemyca w książce wiadomości z dziedziny chemii, fizyki, biologii i informatyki, a także zaciekawia historią Biblioteki Aleksandryjskiej, największej w starożytnym świecie.
Osoby prowadzące warsztaty w sposób bardzo umiejętny i interesujący potrafiły podsycić ciekawość uczniów do poszczególnych wątków książki, które omawiano i czytano w sposób wręcz aktorski oraz nie zdradzając zakończenia – do jej dokładnego przeczytania. Uczniowie w trakcie spotkania dowiedzieli się jeszcze wielu ciekawych rzeczy. Rozmawiali między innymi o Karolu Darwinie, Bibliotece Jagiellońskiej, nowoczesnej Bibliotece Alexandrinie, atomach, cząsteczkach, kamieniu filozoficznym i eliksirze nieśmiertelności. Uczestnicy byli zadowoleni z warsztatów. Wszystkie książki tej serii szybko zniknęły z półek biblioteki, a lista oczekujących na wypożyczenie ciągle się wydłuża, mimo że część uczniów po spotkaniu zakupiła te książki na własność!
POWIATOWY KONKURS CZTELNICZY „Z KSIĄŻKĄ NA TY” W KATEGORII „PIĘKNE CZYTANIE” ROZSTRZYGNIĘTY! – 20-22.02.2018 r.
W dniach 20, 21, i 22 lutego 2018 roku w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim odbyło się rozstrzygnięcie VIII Powiatowego Konkursu Czytelniczego w kategorii „Piękne czytanie”. Do konkursu przystąpiło 18 szkół podstawowych z powiatu gdańskiego, a wzięło w nim udział 100 uczniów – począwszy od klasy I, a zakończywszy na klasie VII. Wszyscy uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani i musieli się wykazać nie tylko umiejętnością świetnego czytania, ale również śmiałością, opanowaniem emocji i odpowiednim skupieniem na tekście.
Uczniowie z naszej szkoły od wielu lat biorą udział w tym konkursie. Na początku stycznia w bibliotece, odbyły się szkolne eliminacje w celu wyłonienia najlepiej czytających uczniów. Wzięło w nim udział wielu uczestników. Poziom był wysoki, zwłaszcza w klasach drugich i czwartych. Wszyscy biorący udział w eliminacjach otrzymali lizaki i zakładki do książek, zaś najlepsi dyplomy i wyjazd na zmagania powiatowe do Biblioteki Pedagogicznej. Trzeba dodać, iż wybrani na dalsze zmagania, zostali tylko ci uczniowie, którzy zdobyli pierwsze miejsca na danym poziomie nauki.
Byli nimi następujący uczniowie: Andrzej Karaś z Ib, Aleksandra Zakrzewska z IIb, Konrad Szostek z IIIc, Adam Suchcicki z IVa, Natalia Wojcieszkiewicz z Va, Karolina Mróz z VIb, Marika Bliszczyk z VIIa. Wszyscy oni pięknie się zaprezentowali.
Laureatkami Powiatowego Konkursu Czytelniczego zostały:
III miejsce na poziomie klas V zdobyła – Natalia Wojcieszkiewicz
III miejsce na poziomie klas VII zdobyła – Marika Bliszczyk
Ogromne gratulacje dla laureatek i wszystkich uczestników konkursu!!!
POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY DLA UCZNIÓW POD HASŁEM „WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM – KOMIKS I PLAKAT DLA NIEPODLEGŁEJ” ROZSTRZYGNIĘTY! – 17.01.2018 r.
W dniu 17 stycznia 2018 roku w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Wolność kocham i rozumiem – komiks i plakat dla Niepodległej”. Konkurs zorganizowano dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaproszono w nim do udziału młodzież z klas VII oraz klas II i III gimnazjum. Zadaniem uczestników konkursu było plastyczne przedstawienie indywidualnej wizji odzyskania przez Polskę niepodległości. Temat z pozoru łatwy, a w rzeczywistości niezmiernie trudny. Uczniowie, jak sami stwierdzili, mieli trudności z ukazaniem w pomysłowy, oryginalny i skondensowany sposób całego bogactwa tematyki niepodległościowej.
Uczniowie naszej szkoły najpierw przygotowali swoje prace na Szkolny Konkurs Plastyczny, w którym wyłoniono najlepsze z nich. Wśród złożonych prac nie było żadnego komiksu, wszystkie okazały się plakatami. Jury wybrało dziesięć najlepszych, aby konkurowały z plakatami innych uczniów w Konkursie Powiatowym. Prace, które dostały się na Powiatowy Konkurs były wykonane różnymi technikami przy użyciu różnych materiałów, od pasteli poprzez ołówek do farb plakatowych. Najczęściej młodzież ukazywała w nich znane postaci historyczne mające wkład w niepodległość Polski. Na plakatach królowali: Józef Piłsudski, Lech Wałęsa, a także wielcy polscy władcy oraz symbole: biało-czerwona flaga, orzeł z koroną, pęta i okowy zniewolenia, palce ułożone w literę V. Spośród dziesięciu przekazanych na konkurs prac, jedna zdobyła II miejsce, zaś dwie otrzymały wyróżnienia.
W kategorii plakatu nie przyznano I miejsca
II miejsce (ex aequo z uczennicą innej szkoły) zajęła – Andrea Kuśnierz z klasy IIA
Wyróżnienia otrzymały: Vanessa Kuśnierz z klasy IIIB i Natalia Sulima z klasy VIIb
W konkursie wzięły udział 73 osoby z dziewięciu szkół Powiatu Gdańskiego, dlatego tym większy jest sukces naszych uczennic. Na uroczystości wręczenia obecni byli goście: dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku – Małgorzata Kłos, Aleksandra Jaszkowska z Urzędu Marszałkowskiego oraz starosta Powiatu Gdańskiego – Stefan Skonieczny. Wszystkie nagrodzone oraz wyróżnione plakaty i komiksy stanowiły barwną, a również ciekawą wystawę, którą będzie można oglądać jeszcze przez kilka tygodni w sali głównej Biblioteki Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim.
Wielkie gratulacje dla nagrodzonych uczennic!
UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA PARTONA SZKOŁY „BOHATERÓW GRUDNIA ’70” – 14.12.2017 r.
W tym roku, na dzień 14 grudnia przypadły główne obchody święta Patrona Szkoły, uroczyście celebrowane przez naszą społeczność. To już stało się tradycją, że w tym czasie przeprowadza się wśród uczniów konkursy, projekcje filmów, wystawy i lekcje związane z tą tematyką. Między 14 a 22 grudnia, delegacja uczniów i nauczycieli ze Sztandarem Szkoły wyjeżdża do Gdańska i Gdyni, na uroczystości o zasięgu lokalnym i krajowym, upamiętniające Wydarzenia i Bohaterów Grudnia’70.
W czwartkowy poranek o godzinie 11.15 w dużej sali gimnastycznej, specjalnie na tę okoliczność starannie udekorowanej, zebrali się wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, na czele z Panią Dyrektor Elżbietą Działoszewską i Panią Wicedyrektor Bożeną Kisiel. Przybyli zaproszeni goście:
Wójt Gminy Pruszcz Gdański – Magdalena Kołodziejczak
Przewodniczący Rady Gminy – Marek Kowalski
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Andrzej Pastuszek
Inspektor Referatu Oświaty – Justyna Kiedyk
Skarbnik Zarządu Regionu NSZZ Solidarność – Stefan Gawroński
Związek Solidarność Polskich Kombatantów – Andrzej Olszewski i Grażyna Bohdziewicz
Członkowie Rodzin Zastrzelonych w Gdyni Stoczniowców – Stefania Klóskowska – Drywa
Radni Gminy Pruszcz Gdański – Renata Rusztyn, Józef Szramuk, Krzysztof Paśko
Sołtys Łęgowa – Katarzyna Sulima
Sołtys Rusocina – Tadeusz Jałoszyński
W pierwszej części uroczystości, Pani Dyrektor Elżbieta Działoszewska serdecznie przywitała zaproszonych gości oraz wszystkich zgromadzonych, następnie poprosiła o zabranie głosu, Panią Magdalenę Kołodziejczak, Pana Andrzeja Pastuszka, Pana Andrzeja Olszewskiego i Panią Stefanię Klóskowską-Drywę. Po krótkich przemowach nastąpiło przekazanie stypendiów ufundowanych przez NSZZ Solidarność, które wręczył Pan Stefan Gawroński. Otrzymały je dwie wyróżnione uczennice: Małgorzata Kotarba z klasy IIIB i Patrycja Sulima z klasy IIIA gimnazjum. Zamykając część oficjalną akademii, Pani Dyrektor nawiązała do głównego motta uroczystości „Wolność kocham i rozumiem” tłumacząc, iż największą wartością człowieka jest wolność, aby być wolnym trzeba żyć w niepodległym kraju. Dodała, iż Polacy o tę niepodległość zaciekle walczyli i za cenę krwi ją odzyskali. Teraz muszą ją pielęgnować i nieustannie jej strzec.
Drugą część stanowił występ uczniów naszej szkoły w programie artystycznym, połączonym z pokazem obrazów multimedialnych. Dotyczył on upamiętnienia ludzi i wydarzeń Grudnia 1970 roku, ale też w związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, zostały przypomniane także inne wydarzenia z historii ojczyzny, które utorowały jej drogę do wolności i niepodległości. Przedstawione fakty historyczne, przeplatane były poezją, muzyką i pieśniami. Młodzi artyści sugestywnie i z przejęciem odgrywali swoje role. Chórek gimnazjalistek zaśpiewał „Warszawiankę”, zaś dzieci z klasy pierwszej przy akompaniamencie gitary i klarnetu, pięknie odśpiewały pieśń „Pierwsza kadrowa”. Na zakończenie siedemnastu uczniom zostały wręczone pamiątkowe medalioniki z symbolami Grudnia’70. Po zakończonej uroczystości Pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne i podziękowała artystom za występ i nauczycielom za przygotowanie akademii.
JESIENNE SPOTKANIA EDUKACYJNE W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ W PRUSZCZU GDAŃSKIM – 09-10.10.2017 r.
W dniach 9 i 10 października 2017 roku uczniowie klas VIIb i VIIc zostali zaproszeni na spotkania edukacyjne do Pedagogicznej Biblioteki w Pruszczu Gdańskim. Zajęcia prowadziła Pani doktor Barbara Męczykowska z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Temat spotkań brzmiał „Emigracja w II Rzeczpospolitej Polskiej”. Bogactwo problematyki ukazano w atrakcyjny sposób, wykorzystując różne metody przekazu. Jednym z nich był pokaz multimedialny, w czasie którego uczestnicy mieli okazję obejrzeć stare zdjęcia, dokumenty i fragmenty polskiego filmu fabularnego „Kochaj albo rzuć”. Ukazywał on scenę z posiłku pasażerów płynących do Stanów Zjednoczonych statkiem Stefan Batory.
W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o tym, iż najwięcej ludności z obszarów Rzeczpospolitej Polskiej w okresie dwudziestolecia międzywojennego wyjeżdżało do Francji, Argentyny, Kanady (przede wszystkim Kaszubi), Palestyny i USA. Szczegółowo omówiła etapy i procedury przez jakie musieli przejść wszyscy udający się na emigrację. Zaznaczyła rolę portu w Gdyni, jako miejsca, z którego wyruszano na daleką emigrację.
Podsumowaniem spotkania były zadania, które mieli wykonać uczestnicy. Pierwszym było oszacowanie kosztów podróży jakie musiał ponieść przeciętny emigrant i następnie przeliczyć na dzisiejsze złotówki. Innym, napisanie krótkiej kartki z podróży emigracyjnej. Wiedza wyniesiona ze spotkań pozwoliła uczniom lepiej poznać przedwojenne przyczyny, warunki i okoliczności opuszczania rodzinnego kraju przez ówczesną ludność. Pod koniec października na takie zajęcia uda się jeszcze klasa IIA gimnazjum.
PODRĘCZNIKOWA LEKKOŚĆ BYTU 2017/2018
Akcja „Podręczniki szkolne dla wszystkich uczniów” zakończona! Choć zostało jeszcze trochę pracy do wykonania, to można już zacząć podsumowania. Biblioteka szkolna wraz z zespołem nauczycieli, którzy w wielkim stopniu wsparli tę akcję, zakończyła już prace związane z liczeniem, opracowywaniem i przygotowywaniem podręczników oraz ćwiczeń do wypożyczania.
Akcja trwała od 21 sierpnia do 25 września 2017 roku i była prowadzona w sali korekcyjnej oraz w szatni sportowej numer 12. Najbardziej intensywny był czas samych wypożyczeń, czyli pierwszy tydzień nowego roku szkolnego. Potem dochodziły uzupełnienia.
W tym roku szkolnym wypożyczono ponad 6500 podręczników, które należało sprawdzić, policzyć, opieczętować, założyć karty i przygotować do wypożyczenia dla każdego ucznia indywidualnie. Do tego dochodziły ćwiczenia w liczbie ponad 4 tysięcy, które należało sprawdzić, policzyć i przygotować indywidualnie dla każdego ucznia oraz wypożyczyć. Ćwiczenia gratisowe dla uczniów, a także pomoce edukacyjne dla nauczycieli musiały także trafić indywidualnie do każdego.
Wielkie podziękowania należą się Pani Annie Retowskiej, która już od kilku lat wspiera nauczyciela bibliotekarza w czasie bardzo gorących akcji zwrotów (w czerwcu) i wypożyczeń podręczników (we wrześniu). Pomogły również uczennice z kl. VIb i IIA gimnazjum oraz koleżanki: Agnieszka Miłkowska wraz z synkiem Michałem, Katarzyna Brazulewicz, Agnieszka Suchcicka, Bożena Dziergowska, a także Violeta Dworak i Elżbieta Kuśmierska. Podziękowania za dobrą współpracę należą się również Paniom Dyrektor, Pani księgowej, Pani sekretarz oraz wychowawcom.
Uczniom i rodzicom przypominam o dbaniu i odpowiedniej opiece nad ćwiczeniami, a szczególnie nad podręcznikami, z których w czerwcu każdy użytkownik będzie indywidualnie rozliczany!